Wakacje na Mazowszu: miejsca, których nie znasz, a które warto zobaczyć

2024-05-29 18:00

Zamiast tłoczyć się na plaży nad Bałtykiem lub stać w kolejce na Giewont, w letnie miesiące wybierz się na wycieczkę w miejsca nieznane. Na Mazowszu wbrew obiegowej opinii jest mnóstwo pięknych miejsc, gdzie można wypocząć na łonie natury.

Wakacje na Mazowszu: miejsca, których nie znasz, a które warto zobaczyć

i

Autor: Getty Images

Puszcza Kampinoska

Choć jest położona tuż pod Warszawą, nie ma tam tłumów. To jedyny taki przypadek w Europie, gdy Park Narodowy znajduje się niedaleko stolicy kraju. Także drugi na całym świecie, razem z parkiem pod Nairobi w Afryce! Na 670 kilometrach kwadratowych powierzchni można znaleźć nie tylko lasy, ale i wydmy, niewielkie góry, malownicze łąki, kanałki i strumyki. Szlaki turystyczne prowadzą przez urozmaicony, czasami zaskakująco dziki krajobraz, przypominający Puszczę Białowieską. Warto zobaczyć między innymi okolice Granicy, pomniki przyrody przy turystycznych szlakach, jak Dąb Kobendzy czy Dąb Powstańcow, opuszczoną wieś Ławy. Jeśli brakuje nam kondycji na chodzenie po szlakach i pokonywanie kilkunastokilometrowych lub dłuższych tras, możemy skorzystać z krótszych, kilkukilometrowych ścieżek przyrodniczych położonych blisko parkingów leśnych, jak Dolinka Roztoki czy Wokół Bieli. Niedaleko Puszczy Kampinoskiej jest muzeum Fryderyja Chopina w Żelazowej Woli.

Rezerwat Torfy i bagna w Celestynowie

Na południowych obrzeżach Warszawy można znaleźć piękne tereny bagienne. Należą do nich między innymi bagna pod Celestynowem, położone zaledwie kilka kilometrów od popularnego, zatłoczonego ronda w Kołbieli. Trzeba na nim zakręcić w kierunku Celestynowa, a potem zjechać na parking leśny przy centrum edukacji leśnej. Tam znajdziemy krótką ścieżkę przyrodniczą z kładkami prowadzącą przez Goździkowe Bagno, a po drugiej stronie jezdni dojść można do Bocianowego Bagna. W okolicach niedalekiego Otwocka, gdy będziemy kierować się ulicą Andriollego w kierunku lasu, natrafimy na leśniczówkę i ścieżkę przyrodniczą prowadzącą do malowniczego Jeziorka Torfy ukrytego w lesie. W Otwocku można oglądać piękne, drewniane wille zwane Świdermajerami, a niedaleko Torfów jest tajemniczy, opuszczony kirkut, czyli cmentarz żydowski.

Zegrzynek i okolice

Zalew Zegrzyński i okolice to atrakcja nie tylko dla żeglarzy. W tym rejonie łączą się ze sobą trzy rzeki - Wisła, Narew i Bug. Na malownicze widoki można liczyć w rejonie Zegrzynka, Zegrza, wsi Kania czy Cupel. Inne atrakcje to Wąwóz Szaniawskiego w Zegrzynku i pobliski piękny, dziki park pałacowy w Jadwisinie, w którym stoi pałac, jednak niedostępny teraz do zwiedzania od wewnątrz.

QUIZ. Wielki test geograficzny! Granice państw. Ostatnie pytania tylko dla geniuszy

Pytanie 1 z 10
Czy Polska graniczy z Rosją?