Karpaty i Sudety to bardzo atrakcyjny rejon w Polsce, dlatego warto wybrać się tam w wakacje. Niezbyt potężny, z wyjątkiem może skalistego gniazda Tatr, wystarczająco jednak atrakcyjny, by skierować się ku nim w okresie wakacji. Wycieczki są efektowne. A więc jeśli nie wiesz, dokąd pojechać w te wakacje, wybierz się w góry. Prezentujemy: 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc.
Pieniny i przełom Dunajca
Wapienne pasemko Pienin przecina krętym przełomem Dunajec. Zza każdego zakrętu wyłania się inny nieco, zaskakujący widok. Jednak najefektowniejsza jest panorama z Sokolicy. Szczyt góruje bowiem bezpośrednio nad rzeką, opadając ku niej 300-metrowym urwiskiem.
Góry Stołowe
Z pienińskimi perełkami Karpat, w Sudetach, oryginalnością mogą się równać jedynie krajobrazy Gór Stołowych, zwłaszcza skalne labirynty Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.
Jaskinia Niedźwiedzia
W Sudetach także można odbyć jedną z najatrakcyjniejszych w naszym kraju podróży do wnętrza ziemi. Wystarczy zagłębić się w Korytarze Jaskini Niedźwiedziej w masywie Śnieżnika. Podziemny świat kryje szczątki prehistorycznych zwierząt, a ściany zdobią fantastyczne, wciąż jeszcze kształtujące się nacieki.
Rysy
Szczególne wrażenia wyniesiemy z wędrówki na Rysy. Pośród tatrzańskich szczytów, najwyższa polska góra nie wyróżnia się może potęgą, ale roztacza się z niej jedna z najwspanialszych tatrzańskich panoram, a prowadząca na nią nad przepaściami i piarżystymi żlebami ścieżka, dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń.
Babia Góra
Łagodną alternatywę stanowi wyjście na Babią Górę. Znakowaną na żółto, efektowną Percią Akademicką – ścieżką nazywaną po góralsku ze względu na skojarzenia z Tatrami. Widoki z wierzchołka królowej Beskidów należą także do najciekawszych w naszych górach. A że łatwiej się tu dostać niż na Rysy, warto o Babiej Górze pamiętać, gdy pragnie się obejrzeć w górach wschód słońca.
Schronisko Samotnia
Na poetykę górskich wędrówek ma wpływ także atmosfera panująca w schroniskach. Prawdziwie turystyczna panuje przynajmniej w kilkunastu z nich, ale atrakcyjnością usytuowania wszystkie bije na głowę Samotnia, przeglądająca się w lustrze Małego Stawu w Karkonoszach.
Luboń Wielki
Szczególny urok ma też najmniejsze z naszych schronisk – domek z 10 zaledwie miejscami noclegowymi przytulony do masztu przekaźnika telewizyjnego na szczycie górującego nad Rabką Lubonia Wielkiego. Góry kryją także setki cennych obiektów zabytkowych.
Świątynia w Kwiatoniu
W dolinach Beskidu Niskiego kryją się drewniane cerkwie. Blisko setka prawdziwych architektonicznych cacek wkomponowanych doskonale w lesiste otoczenie. Trudno wskazać najpiękniejszą, ale zarówno bryłą jak i kompletnym wystrojem wnętrza przewyższa inne świątynia w Kwiatoniu.
Zamki i twierdze
Miłośnicy architectura militaris powinni odwiedzić twierdzę w Srebrnej Górze w Sudetach, otoczony bastionami zamek w Wiśniczu Nowym na karpackim pogórzu i warownię w Niedzicy, przeglądającą się w wodach Jeziora Czorsztyńskiego.
Zalew Soliński i rzeka Białka
Zwolennicy sportów wodnych powinni pożeglować po wodach Zalewu Solińskiego, a wioślarze zmierzyć z nurtem Białki w Karpatach i Kamiennej w Sudetach.
Oprócz wspomnianych atrakcji, warto zwrócić uwagę na rezerwat przyrody "Śnieżne Kotły" w Karkonoszach. To miejsce zachwyca dziką przyrodą, stromymi ścianami skalnymi i urokliwymi strumieniami. Doskonałą atrakcją jest również Mała Śnieżka, z której roztacza się malowniczy widok na całą dolinę Karkonoszy. Na szczególną uwagę zasługuje flora tego obszaru, bogata w gatunki roślin endemicznych i reliktowych. Śnieżne Kotły są idealnym miejscem dla miłośników dzikiej przyrody i niezapomnianych krajobrazów.