Wyjątkowy zabytek w najmniejszym miasteczku na Dolnym Śląsku. Oto najstarszy zamek w Polsce

2024-08-02 7:05

Dolny Śląsk obfituje w wiele ciekawych zabytków oraz urokliwych miejscowości. Prawdziwą perełkę znajdziemy jednak w powiecie lwóweckim, gdzie w najmniejszym miasteczku w województwie znajdziemy najstarszy zamek w całej Polsce. Oto zamek Lenno w miejscowości Wleń.

Zamek Lenno w miasteczku Wleń

i

Autor: Max Leipelt, Warmbrunn - ImageZeno.org, Wikimedia Commons

Najstarszy zamek w Polsce znajduje się w najmniejszej miejscowości na Dolnym Śląsku

Miejscowość Wleń w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku jest wyjątkowa pod wieloma względami. To najmniejsze miasteczko w całym województwie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 1 stycznia 2023 roku liczyło ono zaledwie 1592 mieszkańców. Wleń jest bardzo starą miejscowością, która prawa miejskie uzyskała jeszcze przed 1261 rokiem. 

Miasteczko to charakteryzuje się nie tylko niewielką liczbą mieszkańców, ale także zabytkową architekturą oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Znajdziemy tu mnóstwo interesujących zabytków, w tym pałace, kościoły, zamki, a także domy mieszkalne i wille. 

Jednym z najciekawszych miejsc we Wleniu jest Lenno, czyli najstarszy zamek w Polsce. Na przestrzeni lat funkcjonował (i dalej funkcjonuje) on pod wieloma nazwami - Lenno, Lenno-Zamek, Zamek Lenno, Łupki-Zamek oraz zamek Wleński Grodek. Jest to także jedna z najstarszych warowni kamiennych w Polsce.

Co ciekawe, pierwotnie zamek Lenno miał pełnić strategiczną rolę jako punkt obronny. Wleński Grodek kontrolował dolinę rzeki Bóbr, a okoliczne szlaki handlowe. Jego przeznaczenie zmieniło się w XIII wieku, kiedy decyzję o rozbudowie zamku podjął Henryk I Brodaty. Od tamtej pory zamek Lenno stał się nie tylko bardzo ważnym ośrodkiem obronnym, ale również ośrodkiem administracyjnym regionu.

Budowla w ruinę popadła w 1646 roku, podczas wojny trzydziestoletniej pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego wspieranymi przez inne państwa europejskie (Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja), a katolicką dynastią Habsburgów. Zamek przechodził wówczas co chwilę z rąk cesarstwa w ręce szwedzkiej armii i w drugą stronę. Gdy 7 września 1646 roku wojska szwedzkie ostatecznie się poddały generał Montecucoli nakazał wysadzenie zamku, by już nigdy nie był on bastionem oporu.