Wypoczynek w Polsce. Co warto zobaczyć w Kielcach i okolicach?

2024-05-31 7:04

Kielce są stolicą województwa Świętokrzyskiego o ponad 800-letniej historii. Liczne zabytki, będące świadectwem kilku-wiecznych dziejów miasta, stanowią nie lada gratkę dla turystów. Co warto zobaczyć w Kielcach i okolicach?

Wypoczynek w Polsce. Co warto zobaczyć w Kielcach i okolicach?

i

Autor: Getty Images

Centrum i Pałac Biskupów

Wycieczkę po mieście warto zacząć od kieleckiej starówki, serca miasta. Na rynku od wieków odbywają się lokalne targi i wystawy, podczas ktorych można zapoznać się ze zwyczajami tutejszych mieszkańców oraz folklorem. Warto zwrócić uwagę na ciągnące się wzdłuż rynku XIX-wieczne kamienice, zwłaszcza na siedzibę Teatru im. Żeromskiego, dawny Gmach Towarzystwa Wzajemnego Kredytu oraz kościół ewangelicko-augsburski.

Będąc w Kielcach koniecznie trzeba zwiedzić barokowy Pałac Biskupów Krakowskich, pełniący rolę Muzeum Narodowego oraz znajdującego się za nim Ogrodu Włoskiego. Miłośnicy zielonych terenów będą w pełni usatysfakcjonowani miejskim parkiem im. Stanisława Staszica. Jest to jeden z najstarszych zieleńców w Polsce – jego początki datuje się na 1830 r.

Świątynie Kielc

Ze wszystkich kieleckich świątyń warto zwiedzić barokową bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP (wybudowaną w 1171 r.), a także kościół św. Wojciecha, którego początki datuje się na 1084 rok. Ściany wewnątrz kościoła zdobią m.in. trzy obrazy autorstwa Jana Styki. Na wzmiankę zasługują też lokalne nekropolie o już dwu-wiecznej przeszłości – cmentarz żydowski oraz Stary Cmentarz.

Dwory i pałace

Wycieczkę po mieście warto także urozmaicić zwiedzeniem innych kieleckich pałaców i pałacyków. Pasjonaci ciekawych obiektów architektonicznych będą urzeczeni ostatnim drewnianym budynkiem szlacheckim w Kielcach – Dworkiem Laszczyków (pełni rolę Muzeum Wsi Kieleckiej), a także Pałacem Tomasza Zielińskiego (z olśniewającą neogotycką elewacją na czele) wraz z Dworkiem Karscha.

Okolice Kielc

W odległości 16 km od Kielc znajdują się ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, jaskinia Raj – jedną z najsłynniejszych i najpiekniejszych jaskiń w Polsce – oraz szczyt Łysica, będąca najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich. W zależności od warunków pogodowych czas wejścia może zająć od 30 minut do 1,5 godziny.

Quiz wiedzy o Grecji. Ile wiesz o ulubionym wakacyjnym kierunku Polaków?

Pytanie 1 z 15
Ile wysp ma Grecja?