Wyspa Uznam - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć?
- Świnoujski wiatrak, czyli Stawa "Młyny - stawa (znak nawigacyjny, niem. Mühlenbake) w kształcie wiatraka, usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku. Na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Ma 10 m wysokości, pomalowana jest na biało i ma czarny dach. Powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Stawa Młyny jest jednym z symboli Świnoujścia, stanowiąc część oficjalnego logo miasta.
- Kościół Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Świnoujściu ("Stella Maris") z przełomu 1995-1896 roku. Wewnątrz zabytkowe witraże, mozaika nad wejściem, organy. Neogotycki kościół pobudowany jako pierwsza w okolicach świątynia katolicka dla potrzeb licznych, na przełomie XIX/XX w. polskich robotników sezonowych. Portal wejściowy w wimperdze z okazałą mozaiką przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem w łodzi na wzburzonym morzu, z napisem Ave Maris Stella (Witaj Gwiazdo Morza). Kościół znajduje się przy ulicy Piastowskiej.
- Kościół Chrystusa Króla w centrum miasta, zbudowany w 1786 roku. Wewnątrz zabytkowe organy oraz drewniany model statku z XIX wieku zawieszony w głównej nawie kościoła. W Kościele Chrystusa Króla w sezonie letnim odbywają się koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Świnoujskie Wieczory Organowe". Kościół mieści się przy Placu Kościelnym 1.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które mieści się w budynku dawnego ratusza miejskiego. Znajdują się tu zbiory przedstawiające dzieje miasta i regionu, historię rybołówstwa, zabytkowe przyrządy nawiga- cyjne oraz okazy fauny morskiej. Adres Muzeum Rybołówstwa Morskiego - Plac Rybaka 1.
- Wieża po byłym kościele protestanckim, zniszczonym pod koniec wojny, a po wojnie rozebranym, która jest przy Piłsudskiego.
- Park Zdrojowy z wieloma okazami roślinności śródziemnomorskiej.
- Forty obronne z XIX wieku (Fort Zachodni i Fort Anioła) udostępnione do zwiedzania.
- Kapitanat Portu - budynek z XIX wieku.
Polecany artykuł:
Warto również odwiedzić unikalne, transgraniczne trasy rowerowe na wyspie Uznam. Liczne ścieżki wiodą przez malownicze krajobrazy, łącząc polską i niemiecką część wyspy, umożliwiając turystom odkrycie zarówno bogatej flory i fauny, jak i historycznych miejsc. Wyjątkowa trasa prowadzi z Świnoujścia do Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansin, znanych wspólnie jako „Cesarskie Kurorty”. Trasa oferuje wspaniałe widoki na Bałtyk, lasy oraz liczne zabytki, takie jak historyczne wille i mola. To doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu dla miłośników przyrody i historii.