Wrocław w liczbach
Wrocław to 1010 bogatych w kulturę lat historii, 25 wysp utworzonych przez ponad 20 rzek, 200 mostów i kładek, 66. miasto Europy i 34. miasto Unii Europejskiej pod względem ilości mieszkańców, drugi co do wielkości budżet w wysokości 3,99 mld złotych, silny wzrost gospodarczy sięgający 12,8%. Opierając się tylko na tych danych tegoroczne zwycięstwo Wrocławia w konkursie na Europejską Stolicę Kultury nie dziwi chyba nikogo. Jakie symbole związane są z tym zwycięskim miastem?
Hala stulecia i ratusz – architektoniczne symbole Wrocławia
Gdyby wskazać wśród budowli znaki firmowe Wrocławia, listę otwierałaby Hala Stulecia. Położona w Parku Szczytnickim, wzniesiona w latach 1911-1913 w stylu ekspresjonistycznym, w 2006 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi najbardziej znany na świecie wrocławski obiekt. Zaraz za nią plasuje się późnogotycki ratusz, jeden z najlepiej zachowanych i najładniejszych w Europie.
Panorama Racławicka
Wrocław może pochwalić się również największym w Polsce obrazem olejnym, przedstawiającym bitwę pod Racławicami z 1794 r. Dzieło to, namalowane pod kierownictwem malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka jest jednym z zaledwie kilku podobnych obiektów w Europie.
Gitarowy Rekord Guinessa
W żadnym innym polskim mieście kultura nie kwitnie tak oszałamiająco jak we Wrocławiu. Co roku, w stolicy Dolnego Śląska odbywają się dziesiątki festiwali muzycznych i teatralnych. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki czy Międzynarodowy Festiwal Dialog Wrocław – to tylko niektóre perełki oferty kulturalnej Wrocławia.
Przykładem przedsięwzięć kulturalnych na skalę światową jest grany 1 maja Thanks Jimi Festiwal, organizowany w hołdzie Jimiemu Hendrixowi. Uczestnicy tego międzynarodowego wydarzenia każdego roku starają się pobić Gitarowy Rekord Guinnesa, grając jednocześnie utwór „Hey Joe”. Aktualny rekord ustanowiono w 2009 r. – wówczas na wrocławskim rynku zagrało 6346 gitarzystów.
Wrocław europejską stolicą krasnali
Każde z miast ma swoje symbole. Warszawa może pochwalić się syrenką, Poznań koziołkami, a Wrocław... krasnalami. W stolicy Dolnego Śląska krasnala spotkasz pod operą, fontanną, kawiarnią, uczelnią, a nawet pod własnym domem! Te bajkowe skrzaty symbolizują wolność. I choć nie do końca wiadomo dlaczego upodobały sobie akurat Wrocław, doczekały się już swojej legendy. Nosi ona tytuł: „Jak krasnale Wrocław od złego uratowały”.