Z psem za granicę: jakie dokumenty musi mieć pies, aby można go wziąć za granicę?

2024-05-29 20:57

Jeśli wybierasz się z psem na wyjazd zagraniczny po Europie, musisz posiadać odpowiednie dokumenty dla swojego pupila umożliwiające legalne przekroczenie granicy. Jakie to dokumenty? Co trzeba wiedzieć przed zabraniem psa za granicę? Jak wyrobić paszport dla psa?

Z psem za granicę: jakie dokumenty musi mieć pies, aby można go wziąć za granicę?

i

Autor: Getty Images

Przed wyjazdem trzeba przede wszystkim zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego planuje się podróż, oraz z wymogami w państwach tranzytowych, ponieważ mogą tam obowiązywać odmienne od polskich unormowania. Wszystkie niezbędne informacje otrzymamy telefonicznie w ambasadzie danego państwa.

Szczególnie warto wiedzieć, czy w danym kraju nie obowiązuje kwarantanna lub czy na granicy nie jest dokonywana obowiązkowa kontrola weterynaryjna, ponieważ czynności te dokonywane są na koszt właściciela zwierzęcia.

Paszport dla psa: co to za dokument i jak go uzyskać?

Wszystkie psy wyjeżdżające z Polski muszą mieć paszporty. Paszport dla psa ważny jest wyłącznie na terytorium Unii Europejskiej oraz państw takich jak Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria oraz Watykan.

Paszporty mogą wystawiać upoważnieni do tego lekarze weterynarii. Przed wystawieniem paszportu trzeba psa oznakować, czyli wszczepić mikroczip. Naniesiony na niego numer identyfikacyjny jest jedyny i niepowtarzalny i do końca życia zwierzęcia będzie umożliwiał jego rozpoznanie. Każdy lekarz wystawiający paszport jest jednocześnie upoważniony do elektronicznego znakowania zwierząt. Tatuaże (wyraźnie czytelne) są metodą identyfikacji zwierząt, która akceptowana była do dnia 3 lipca 2011 r. Po tym okresie jedyną, obowiązującą podczas przemieszczania metodą znakowania psów jest oznakowanie mikroczipem. Jeśli pies był tatuowany przed 3 lipca 2011, to oznaczenie będzie uznawane pod warunkiem, że opiekun będzie miał dokument potwierdzający datę tatuowania zwierzęcia.

Warunkiem wydania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Od szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonanego u zwierzęcia powyżej trzeciego miesiąca życia musi minąć minimum 3 tygodnie, żeby zwierzę mogło przekroczyć granicę.

W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki.

Od 01.01.2012 psy, które wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę, nie muszą mieć pobieranej krwi w celu oznaczenia poziomu przeciwciał. Psom przed wyjazdem do tych krajów należy koniecznie podać odpowiedni środek przeciwko tasiemcom w tabletkach, w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wyjazdu.

Paszport wydawany jest jednorazowo, a jego ważność obowiązuje do kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W tym czasie można razem z psem wielokrotnie przekraczać granicę. Urzędowa cena paszportu wynosi 51 zł.

Quiz. Geografia na talerzu. Pytanie numer 6 rozłoży cię na łopatki!

Pytanie 1 z 10
Kimchi to tradycyjne danie kuchni którego kraju?