Przepis na inteligencję według Alberta Einsteina wyciekł 70 lat temu. Wszystko się potwierdza!

2024-08-30 18:15

Ta opowieść znalazła się w czasopiśmie „Montana Libraries” z lat 50. XX wieku. Dziennikarka Rita McDonald opisała przepis na to, jak zaszczepić inteligencję u dzieci. Jego autorem miał być sam Albert Einstein! Chodziło o bajki, które zdaniem noblisty miały otworzyć dzieciom ścieżkę do osiągnięcia sukcesów w edukacji, a następnie w życiu zawodowym. Ile w tym prawdy? Wiele wskazuje na to, że dużo!

Amerykańskie czasopismo podało przepis na inteligencję według Alberta Einsteina. Jest w nim ziarno prawdy!

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne/wikipedia

Spis treści

  1. Przepis na inteligencję według Alberta Einsteina
  2. Legenda czy fakty?
  3. Wartość przesłania. Korzyści z czytania bajek dzieciom przed snem
  4. W jaki sposób bajki rozwijają kreatywność u dzieci?
  5. Bajki jako sposób na rozwiązywanie problemów w przyszłości?
  6. W historii o Einsteinie i matce dziecka jest ziarno prawdy

Przepis na inteligencję według Alberta Einsteina

Początki tej opowieści możemy znaleźć w starym wydaniu czasopisma „Montana Libraries” z 1958 roku. Gazeta przytoczyła anegdotę o Albercie Einsteinie, który zalecał pewne ćwiczenie jako sposób na stymulację inteligencji u dzieci.

W tej wersji historii kobieta zapytała Einsteina, jak najlepiej przygotować swoje dziecko do kariery naukowej. Wybitny fizyk odpowiedział jej na to: „bajki i jeszcze raz bajki”. Uczony podkreślił jednocześnie, jak ważna jest wyobraźnia w rozwijaniu umysłu naukowego i zachęcił, by czytać swoim pociechom jak najwięcej książek na dobranoc.

Legenda czy fakty?

Chociaż ta historia była wielokrotnie powtarzana i uznawana za prawdziwą, najprawdopodobniej należy do kategorii legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W przeszłości często tworzono anegdoty, dodając do nich znane postacie. Gdy opowieść była powtarzana setki razy (z drobnymi modyfikacjami), zaczynała być traktowana jako fakt.

Podobne anegdoty były przypisywane także innym intelektualistom, jak francuskiemu matematykowi Charlesowi Hermite, który również promował wartość wyobraźni w edukacji. Historia o Einsteinie i kobiecie, która pyta go o przepis na inteligencję dla swojego dziecka, jest raczej częścią folkloru, a nie udokumentowanym faktem.

Wartość przesłania. Korzyści z czytania bajek dzieciom przed snem

Jednak, co ważne, główne przesłanie tej opowiastki o pielęgnowaniu kreatywności poprzez opowiadanie dzieciom bajek w celu kreowaniu wyobraźni i rozwijania umysłu naukowego, jak najbardziej zgadza się z poglądami Alberta Einsteina!

Wiele wskazuje na to, że czytanie dzieciom bajek i książek ma pozytywny wpływ na ich rozwój intelektualny i emocjonalny, co w konsekwencji może przekładać się na większą inteligencję w dorosłym życiu.

Badania wskazują jednoznacznie, że dzieci, którym regularnie czyta się książki, mają większy zasób słów i lepiej rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Wszystko przez rozwój słownictwa i umiejętności językowe, które dzieci zaczęły kształtować od najmłodszych lat – jeszcze na długo przed pójściem do szkoły, gdy rodzice każdego wieczoru czytali im bajki.

W jaki sposób bajki rozwijają kreatywność u dzieci?

Bajki rozwijają kreatywność u dzieci, co jest kluczowe dla późniejszych umiejętności rozwiązywania problemów. Wszystko dlatego, że opowiadane przez rodziców historie przenoszą je do równoległej rzeczywistości, co pobudza ich wyobraźnię. Dzieci studiują nowe scenariusze, poznają nowe postacie i sytuacje. To z kolei rozwija ich zdolności twórcze.

Bajki jako sposób na rozwiązywanie problemów w przyszłości?

W bajkach często pojawiają się konflikty i problemy, które bohaterowie muszą rozwiązać. Obserwowanie, jak postacie radzą sobie z trudnościami, uczy dzieci analizy sytuacji i oceniania różnych opcji rozwiązań i to już na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Bajki często pokazują, jak bohaterowie rozwiązują problemy w nieoczekiwany sposób, co daje dzieciom prosty komunikat, że kreatywne podejście do rozwiązywania problemów może być skuteczne.

Nie możemy zapomnieć też o tym, że regularne czytanie dziecku uczy je cierpliwości, koncentracji i skupienia się na jednej czynności przez dłuższy czas. To z kolei będzie kluczowe w jego dalszej edukacji i w późniejszym życiu zawodowym.

W historii o Einsteinie i matce dziecka jest ziarno prawdy

I choć dziennikarka Rita McDonald z pisma „Montana Libraries” prawdopodobnie wymyśliła historię o Einsteinie lub powieliła wcześniej usłyszaną anegdotę, legenda ta przekazuje pewną mądrość i konkretne wskazówki dla rodziców.

Bajki, których rzekomym zwolennikiem był Albert Einstein, poprzez swoje różnorodne formy i treści, oferują dzieciom bogaty materiał. Dzięki niemu rozwijają swoje umiejętności twórcze, uczą się koncentracji i kreatywnego podejścia do rozwiązania problemu. To z kolei może otworzyć dzieciom ścieżkę do osiągnięcia sukcesów w dalszej edukacji, a co za tym idzie – do przyszłych sukcesów w życiu zawodowym.

Rozwiąż QUIZ z frazeologizmów! Tylko ekspert zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Być w złym humorze, obrażonym, czyli: