Co jeść i pić na kaca?
Z kacem należy zacząć walczyć, zanim go tak naprawdę poczujemy. Jeśli mocno szumi ci w głowie, przed pójściem na spoczynek wypij co najmniej dwie szklanki wody. Postaraj się spać jak najdłużej. Po obudzeniu wypij mocną kawę. Możesz do niej dodać soku z cytryny. W ten sposób zmniejszysz kaca.
Na śniadanie zjedz jogurt, muesli z bananem, herbatnik lub ciasteczko. Niektórym pomaga też jajecznica, inni ratują się surowym żółtkiem z przyprawami - tzw. polską ostrygą, preriową ostrygą. Ten sposób znany w przedwojennej Polsce, ma swoich zwolenników także w USA, stąd ta druga nazwa. Jajko, a właściwie żółtko, pite na surowo wraca też w innych recepturach - również jako składnik drinka podawanego skacowanym. Warto zatem rozważyć jego dobroczynne działanie.
Najważniejsze dla organizmu jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Spożywane potrawy powinny być dość słone, mogą być też kwaskowate. Wskazane są więc zupy: pomidorowa zawierająca duże ilości potasu, drobiowy rosół lub kwaśny żurek. Polecany jest też barszcz - ale czysty i dość kwaskowy.
Gdy masz objawy kaca, możesz też wypić sok z kiszonych ogórków lub kapusty kwaszonej.
Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Sposobem na kaca jest również zielona, osłodzona herbata z cytryną. Sprawdzą się też inne herbaty, ale koniecznie z cukrem, napary z mięty i rumianku.
Niektórzy piją coca-colę - jedna szkoła namawia do picia napoju mocno gazowanego, druga zachęca do odgazowania go. Coca-cola zawiera sporo cukru, trochę substancji pobudzających i ma sprawdzone działanie uspokajające dolegliwości przewodu pokarmowego - dlatego może pomóc w zwalczaniu kaca.
Można również zainwestować w napoje izotoniczne, które są specjalnie zaprojektowane, aby szybko odbudować poziom elektrolitów i nawodnić organizm. Dzięki zawartości sodu, potasu oraz cukrów prostych, napoje te skutecznie łagodzą bóle głowy i zmniejszają uczucie zmęczenia. Warto także sięgnąć po suplementy zawierające witaminy z grupy B oraz cynk i magnez, które wspomagają regenerację organizmu po spożyciu alkoholu. Dla osób preferujących naturalne metody, polecane są smoothie na bazie szpinaku i bananów, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych, wspierających układ nerwowy i wspomagających odbudowę równowagi elektrolitowej.