Przypalony garnek - wyrzucić?
Można przypalony ganek wyrzucić, tak po prostu na śmietnik, ale to zbyt proste i banalne, a w dodatku nieekologicznie. W trosce o naszą planetę wypadałoby się zastanowić, jak taki garnek można ponownie wykorzystać. Zastosowań znajdzie się sporo. Jeśli jest zima i spadł śnieg, w sam raz taki na lepienie bałwana. A bałwan bez kapelusza to jak pół baławana, nie ma takiego uroku. Jednak zakładanie mu własnego prawdziwego kapelusza jest trochę ryzykowne. Zaraz się komuś spodoba i tyle go widzieliśmy. Znacznie bezpieczniejszy w roli kapelusza będzie właśnie garnek, szczególnie że przypalony jest zazwyczaj czarny, zupełnie jak cylinder. Jeśli śniegu akurat nie ma, zawsze możemy zaczekać; ani się obejrzymy, a znów tu będzie.
Wiosenną porą z przypalonego garnka można zrobić doniczkę na kwiaty balkonowe, roślinki mają to do siebie, że rosną i z czasem brakuje im miejsca w starej doniczce i potrzebna jest nowa, a garnki są zazwyczaj dość duże... Tym sposobem rozwiązujemy dwa problemy za jednym zamachem. Jesienią można z niego zrobić pojemnik na kasztany, żołędzie i cokolwiek jeszcze pociechy przytaszczą do domu. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Przypalony garnek - wyczyścić?
Gdy jednak w miejsce wyrzuconego garnka trzeba będzie kupić nowy, co niewątpliwie odchudzi nam portfel i zepsuje wrażenia estetyczne (nowy prawdopodobnie nie będzie pasował do kompletu), warto mimo wszystko rozważyć czyszczenie garnka. Problem w tym, że tradycyjny detergent, czyli płyn do mycia naczyń, jest za słaby, by poradzić sobie z tym kłopotem. Tu niestety trzeba zapomnieć o trosce o planetę, gdyż większość sposobów na przypalony garnek oznacza użycie szkodliwej dla nas i środowiska chemii.
Do sprawdzonych sposobów na przypalony garnek należą sól, soda oczyszczona, ocet, Vanish, Coca Cola. Cokolwiek wybierzemy, należy sporządzić roztwór z rzeczonego środka, niewielkiej ilości wody i odrobiny płynu na dnie garnka, zostawić miksturę w spokoju na kilka godzin, a po ich upływie odkręcić gaz i zagotować naszą "zupkę". Spalenizna powinna odejść sama lub po drobnej pomocy gąbką. Ekologicznym środkiem do czyszczenia przypalonego garnka zostaje jeszcze piasek, jednak nim trzeba się będzie sporo naszorować, ale coś za coś.
Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, warto także rozważyć zastosowanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia przypalonych garnków. W sklepach dostępne są środki chemiczne, które zawierają silne substancje aktywne, zdolne do rozpuszczenia najbardziej uporczywej przypalenizny. Przed ich użyciem należy jednak dokładnie przeczytać instrukcję producenta oraz zadbać o odpowiednie środki ostrożności, takie jak rękawice ochronne i odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Dla osób preferujących naturalne metody czyszczenia, skutecznym rozwiązaniem może być również użycie mieszanki soku z cytryny z sodą oczyszczoną, która posiada właściwości wybielające i rozpuszczające zabrudzenia. Należy pamiętać, że każda metoda wymaga cierpliwości i dokładności, ale dzięki temu istnieje duża szansa na uratowanie ulubionego garnka i ocalenie go przed wyrzuceniem.