Na co pomaga magnez?
Magnez jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania:
- nerwów;
- mięśni;
- zdrowia kości;
- regulacji poziomu cukru we krwi;
- układu odpornościowego;
- bicia serca.
Mężczyźni powinni przyjmować 400-420 mg magnezu dziennie, a kobiety - 310-320 mg. Za to zapotrzebowanie dzieci zależy od płci i wieku. Większość z nas dostarcza sobie wystarczającą ilość tego suplementu w codziennej diecie. Produkty bogate w magnez to m.in.:
- pestki dyni;
- nasiona chia;
- orzechy nerkowca;
- szpinak;
- chleb pełnoziarnisty;
- czarna fasola;
- mleko sojowe;
- masło orzechowe;
- awokado;
- gorzka czekolada.
Nie każdy musi jednak lubić te produkty. Z tego też powodu niektórzy decydują się na suplementację magnezu w postaci tabletek, proszku czy nawet herbaty.
- Badania wykazały, że większe spożycie magnezu może oznaczać zdrowsze kości, zwłaszcza w przypadku kobiet po menopauzie i starszych, u których występuje ryzyko osteoporozy.
powiedział dr Edward Saltzman, adiunkt w Gerald J. and Dorothy R. Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tufts University w ramach uniwersyteckiej serii "Zapytaj eksperta".
Naukowiec wspomniał, że suplement ten może też nieznacznie obniżać ciśnienie krwi. Nic zatem dziwnego, że przyjmowanie magnezu stało się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób, które mają problemy ze snem. Profesor Saltzman ostrzega jednak, że te tabletki nie są dla każdego.
- Podobnie jak w przypadku wielu witamin i suplementów, niektóre zastosowania magnezu są silnie poparte dowodami naukowymi, podczas gdy inne nie.
podkreśla dr Saltzman.
Kto nie może brać magnezu?
Naukowiec ostrzega, że twierdzenia dotyczące snu, które często są podsycane przez takie trendy, jak bezalkoholowy koktajl dla śpiących dziewczyn - są niezwykle mylące. Podkreśla on, że magnez odgrywa rolę w uwalnianiu neuroprzekaźników i rozluźnianiu mięśni, jednak nie ma pewności, że może być on środkiem wspomagającym sen.
W zamian tego dr Saltzman zaleca:
- chodzić spać o tej samej porze każdego wieczoru;
- ograniczyć czas spędzany przed ekranem;
- ograniczyć kofeinę.
- Jeśli chcesz wypróbować magnez jako środek nasenny, trzymaj się jak najbliżej dawki około 300 miligramów dziennie, co jest nieco mniej niż zalecane dzienne spożycie dla dorosłych.
radzi Saltzman, w odcinku serii "Zapytaj eksperta".
Naukowiec wspomniał również, że nie ma znanych długoterminowych skutków ubocznych suplementowania magnezu, ale jednym z głównych skutków jest biegunka. Co więcej, suplementy mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami na receptę.
- Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie suplementu magnezu ze względu na korzyści zdrowotne, upewnij się, że przyjmujesz rodzaj magnezu, który ma na celu uzyskanie pożądanych efektów zdrowotnych.
powiedziała Nicole Roach, dietetyczka w szpitalu Northwell Lenox Hill, w rozmowie dla The Post.