Czyszczenie materaca. Czy materac można prać?

2024-06-03 15:08

Z biegiem czasu materac ulega przebarwieniu, staje się siedliskiem kurzu i bakterii. Chcesz doprowadzić go do porządku, ale nie wiesz jak. Do pralki przecież się nie zmieści... Zobacz, co możesz zrobić, żeby materac znów był higieniczny i pachniał czystością.

Czyszczenie materaca. Czy materac można prać?

i

Autor: Getty Images

Większość materaców nie nadaje się do prania w pralce, nie tylko ze względu na wielkość. Możesz je jedynie czyścić „na sucho”, to znaczy odkurzać, a potem przecierać szczotką lub wilgotną szmatką.

Wyjątek od tej reguły stanowią materace dziecięce oraz cienkie nawierzchniowe, wypełnione pianką lub lateksem.

Przed czyszczeniem materaca uważnie przeczytaj informacje na metce

Przed przystąpieniem do prania koniecznie sprawdź na metce zalecenia producenta. Szukaj informacji, czy materac można prać? Jeśli w wodzie, to w jakiej temperaturze? Raz do roku przeprowadź gruntowne czyszczenie materaca. Wypożycz odkurzacz piorący (usługa dostępna m.in. w sieci sklepów Komfort) lub oddaj materac do pralni.

Kupując nowy materac, zwróć uwagę na to, by miał zdejmowany pokrowiec nadający się prania. W tym przypadku także postępuj według wskazówek podanych na metce – oddawaj pokrowiec do czyszczenia chemicznego, pierz go ręcznie lub w pralce, nie przekraczaj zalecanej temperatury wody, bo pokrowiec się skurczy i nie będziesz mógł go ponownie nałożyć. Pokrowce różnią się składem tkaniny (mają różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i rodzajem pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudnopalności.

Używaj mat ochronnych na materac i pokrowców

Najlepiej jednak nie dopuszczaj do zabrudzenia materaca oraz pokrowca. Stosuj maty ochronne lub dodatkowe materace nawierzchniowe. Ochraniacze na materace zabezpieczają materac przed plamami i zanieczyszczeniami. Wchłaniają wilgoć, są łatwe w pielęgnacji. Wiele z nich można suszyć w pralko-suszarce.

Nie kładź też materaca bezpośrednio na podłodze. Niewentylowany od spodu źle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak musisz położyć go na podłodze, podłóż stelaż z listwami sprężynującymi – zapewni miniobieg powietrza, poprawi elastyczność materaca.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Pamiętaj również o regularnym odwracaniu materaca. Wiele materacy wymaga zmiany pozycji co kilka miesięcy, aby równomiernie rozłożyć nacisk i zapobiec tworzeniu się wgłębień czy odkształceń. Regularne obracanie pomaga także w przedłużeniu żywotności materaca oraz w utrzymaniu jego prawidłowej higieny. Oznaczenia na metce producenta często wskazują zalecane interwały i sposoby obracania materaca – czy należy go tylko przewracać na drugą stronę, czy również obracać góra-dół. Dbanie o te szczegóły pozwoli na zachowanie komfortu snu i optymalnej jakości użytkowania materaca przez dłuższy czas.

Znasz kościelny savoir vivre? Tego nie wolno robić w kościele. Nawet gorliwi katolicy będą w szoku!

Pytanie 1 z 10
Osoba, która śpiewa w kościele głośniej niż inni: