CZYSZCZENIE SREBRA. Czyszczenie srebrnej biżuterii i sreber stołowych. W jaki sposób czyścić srebro?

2024-06-01 7:08

Srebrna biżuteria, sztućce, tace, wazy i inne przedmioty ze srebra mają to do siebie, że z czasem ciemnieją pod wpływem związków chemicznych zawartych w powietrzu lub wydzielanych przez skórę osoby, która je nosi. Warto wiedzieć, jak je czyścić, aby nadal wyglądały jak nowe. Jak czyścic srebro?

CZYSZCZENIE SREBRA. Czyszczenie srebrnej biżuterii i sreber stołowych. W jaki sposób czyścić srebro?

i

Autor: Getty Images

Jak czyścić srebro? Czyszczenie srebra jest dość pracochłonne. Nie bez powodu dawniej w zamożnych domach służba sporo czasu spędzała na polerowaniu stołowych sreber. Patyna nie w każdym przypadku dodaje splendoru przedmiotom codziennego użytku. Poczerniałe srebrne łańcuszki, kolczyki, sztućce czy świeczniki wyglądają po prostu brzydko, wręcz nieporządnie, i nie zachęcają do używania. Oto, jak można przywrócić im dawny blask.

 Jak czyścić biżuterię ze srebra

Drobne przedmioty, zwłaszcza łańcuszki i biżuterię cyzelowaną w skomplikowane wzory, najłatwiej wyczyścić w specjalnym płynie do czyszczenia srebrnej biżuterii (np. Argentum). Biżuterię wystarczy zanurzyć w płynie na kilka minut, wyjąć, opłukać i wytrzeć do sucha (jeśli efekt jest niezadowalający, można operację powtórzyć). Trzeba jednak pamiętać, że srebrna biżuteria z kamieniami półszlachetnymi pochodzenia organicznego (np. koral, perły, bursztyn, malachit, lapis lazuli) nie powinna być zanurzana w płynie do czyszczenia srebra, gdyż może on uszkodzić kamienie. Takie pierścionki, brosze czy bransolety czy wisiorki można czyścić szmatką zwilżoną płynem, uważając, by nie dotykać kamieni. Możesz też zastosować inny sprawdzony środek: pastę do zębów. Pastę na nosimy na zaciemnione srebrne precjoza, przecieramy mocno szmatką, starając się dotrzeć do wszystkich zakamarków, po czym dokładnie spłukujemy i wycieramy do sucha.

Sposób na srebrne sztućce, obrączki na serwetki, masywne bransolety...

Przedmioty średniej wielkości, np. srebrne sztućce, można wyczyścić za pomocą folii aluminiowej i wody z solą. Emaliowane lub szklane naczynie wykładamy arkuszem folii, wkładamy srebrne przedmioty i zalewamy wrzącą wodą z dodatkiem soli (czubata łyżka na 1 litr). Zostawiamy, aż woda ostygnie, płuczemy wodą z octem i wycieramy do sucha. 

Czyszczenie dużych srebrnych przedmiotów

Tace, dzbanki, półmiski, świeczniki ze srebra są zbyt duże, by zanurzać je w płynie do czyszczenia biżuterii czy szorować je pastą do zębów. Ich powierzchniom można przywrócić blask, szorując je szmatką, zwilżoną preparatem do czyszczenia srebra (np. Kiwi Metal). Sprawdzonym domowym sposobem jest szorowanie wilgotną szmatką, na którą nabieramy odrobinę sody oczyszczonej w proszku. Można także zastosować delikatne mleczko do szorowania (np. Cif, Ajax, Bref). Oczyszczone przedmioty płuczemy w wodzie z octem, wycieramy do sucha i polerujemy miękką bawełnianą ściereczką.

Uwaga: nie czyścimy srebrnych przedmiotów sztucznie oksydowanych – zostały one specjalnie przyciemnione w niektórych miejscach, by uzyskać artystyczny efekt.

Chociaż wyżej wymienione metody są skuteczne, istnieją także inne techniki, które mogą się okazać pomocne w czyszczeniu srebra, zwłaszcza jeśli zależy nam na bardziej ekologicznym podejściu. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej i octu, które są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla środowiska. Srebro można zanurzyć w roztworze złożonym z jednej części octu i jednej części ciepłej wody z dodatkiem jednej łyżki sody oczyszczonej na litr wody. Po kilku minutach moczenia, srebro należy delikatnie wyszorować miękką szczoteczką, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć. Ta metoda jest szczególnie polecana do czyszczenia większych i bardziej delikatnych przedmiotów, które wymagają ostrożnego traktowania.

Quiz. Znasz się na grzybach? Mocno się zdziwisz. Odpowiedz chociaż na 4 pytania.
Pytanie 1 z 10
Czym są grzyby?