Dlaczego elektrośmieci i przeterminowane leki są niebezpieczne dla środowiska?

2024-08-29 11:39

Grupą śmieci, które wymagają szczególnej uwagi, są odpady niebezpieczne (np. leki) i elektrośmieci (sprzęt elektroniczny i AGD, żarówki, baterie). Elektrośmieci można wrzucać do specjalnych pojemników, oddawać w sklepach przy zakupie nowego sprzętu, a także podczas cyklicznie organizowanych zbiórek.

Elektrośmieci

i

Autor: Getty Images

Dlaczego to takie ważne? Mikroskopijna bateria, niepozornie wyglądająca żarówka czy sprzęt typu słuchawki mogą spowodować spustoszenie w środowisku, jeśli nie zostaną prawidłowo zutylizowane. Na przykład używane już powszechnie energooszczędne żarówki zawierają rtęć, trującą i dla człowieka, i środowiska. Niegroźnie wyglądająca bateria guzikowa do zegarka o wadze 2 g może skazić 400 litrów wody lub metr sześcienny ziemi. Baterie zawierają bowiem metale ciężkie (np. ołów, kadm, rtęć, lit, mangan), które są trujące dla środowiska.

Recykling elektrośmieci się opłaca!

Elektrośmieci zawierają jednak cenne surowce, które warto odzyskać. Choć trudno w to uwierzyć, ale aż 90 proc. materiałów wykorzystanych do produkcji telefonów komórkowych można wykorzystać ponownie. Obwody telefonów wykonane są z metali szlachetnych, takich jak złoto, cynk, ołów, kobalt, miedź.

Niektóre z metali są trujące dla człowieka i przyrody, a ponadto rezygnacja z ich odzyskania zwiększa popyt na wydobycie metali, bardzo obciążające dla środowiska. Dlatego zamiast składować telefony w domu, lepiej oddać je instytucji, która zajmuje się ich ponownym wykorzystaniem. Za wyrzucenie elektrośmieci do śmietnika grozi kara grzywny.

Przeterminowane leki - do apteki

Lekarstwa i suplementy diety (ale pozbawione kartoników i ulotek) oddajemy w aptece, nawet jeśli nie stoi w niej specjalny pojemnik. Aptekarz odda je do punktu, który zajmuje się ich bezpieczną utylizacją. Czym grozi wrzucenie przeterminowanych leków do kosza albo spuszczenie ich w toalecie? Efektem może być skażenie wód, a także – w przypadku antybiotyków – uodpornienie bakterii na nie.

Warto również wspomnieć o postępujących regulacjach prawnych dotyczących elektroodpadów w Unii Europejskiej. Dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) nakłada obowiązek na kraje członkowskie, aby zapewniły odpowiednie systemy zbierania, przetwarzania i recyklingu elektrośmieci. Dzięki takim inicjatywom, wzrosła liczba punktów zbiórki elektroodpadów, co ułatwia konsumentom prawidłową utylizację sprzętu elektronicznego. Implementacja tych przepisów przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcji emisji szkodliwych substancji do środowiska, co jednocześnie sprzyja tworzeniu zrównoważonego systemu gospodarowania odpadami elektronicznymi.