Wysychające liście borówek. Co to oznacza?
Sezon borówkowy w Polsce zazwyczaj trwa od końca czerwca do września. Najintensywniejszy zbiór borówki amerykańskiej przypada na lipiec i sierpień. Polska jest jednym z czołowych producentów borówki w Europie, a owoce te cieszą się dużą popularnością ze względu na swój smak i pozytywny wpływ na zdrowie. Borówki są bogate w witaminy, antyoksydanty oraz błonnik, co sprawia, że są chętnie zjadane na świeżo, a także używane do produkcji domowych przetworów, soków, dżemów oraz wypieków.
Borówki uprawia się na dużych plantacjach, ale też w prywatnych ogródkach i na działkach. Hodowcy muszą często doglądać upraw, gdyż rośliny te są stosunkowo delikatne. Jeśli zauważysz suche liście, to może być oznaka problemów. O co dokładnie chodzi? Usychanie pojedynczych liści może być spowodowane np. nadmiernym podlewaniem lub niewłaściwym doborem nawozów. Gorzej jeśli usychać zaczną całe gałęzie krzewu. To może wskazywać na chorobę (wywołaną przez grzyby). Inną przyczyną być może jest niewłaściwe pH gleby.
Jak sobie poradzić z usychającymi liśćmi borówki?
Zawsze warto zmieniać nawyki i rutynę w podejściu do roślin. W pierwszej kolejności zapewnij borówce odpowiednie nawodnienie. To szczególnie ważne w czasie upałów. Warto też co kilka dni kontrolować poziom pH ziemi, w razie potrzeby zastosuj odpowiednie preparaty ogrodnicze. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z odżywkami, bo tylko pogorszysz stan borówek. Co istotne, zawsze przycinaj suche lub chore liście oraz gałęzie. W ten sposób zabezpieczysz zdrowe części borówki. To bardzo proste.