Dlaczego na oknach pojawia się PARA WODNA? Skąd skraplanie pary wodnej na szybach?

2024-05-29 3:23

Kondensacja pary wodnej i powstawanie skroplin na powierzchni szyb to częsty problem w domach i mieszkaniach. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego na oknach pojawia się PARA WODNA? Skąd skraplanie pary wodnej na szybach?

i

Autor: Getty Images

PARA WODNA NA SZYBACH - skąd się bierze?

Powstawanie pary wodnej jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Wytwarza się podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie, pranie, suszenie czy mycie. Wydziela się także, kiedy oddychamy. Jej powstawaniu nie można zapobiec – trzeba więc zadbać o odpowiednie odprowadzanie wilgoci.

Para wodna powinna być regularnie usuwana z domu, poprzez sprawnie działającą wentylację – czy to naturalną (grawitacyjną) czy też wymuszoną, czyli mechaniczną - często jednak tak nie jest. Względna wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń powinna wynosić 30-50%.

Jeśli udział pary wodnej przekracza 60%, dochodzi do jej kondensacji na szybach, zwłaszcza jeśli temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej wewnątrz pomieszczeń (dlatego problem ten tak często dotyka nas w okresie jesienno-zimowym). Taka sytuacja ma również miejsce w nowo wybudowanych i od razu zamieszkanych domach, w których wilgotność powietrza jest większa ze względu na tak zwaną wilgoć technologiczną – pochodzącą np. od stopniowo wysychających murów.

Kondensacja i wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyb najczęściej ma źródło w nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń, czyli niewystarczającej wymianie powietrza w domu. Zjawisko to może w efekcie prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko niekorzystnie wpływają na konstrukcję budynku, ale przede wszystkim na nasze zdrowie (powodują m.in. poważne choroby dróg oddechowych).

Brak właściwej wentylacji wpływa również na jakość powietrza, którym oddychamy. Zużyte zawiera wiele zanieczyszczeń, między innymi dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku oddychania. Jak więc usuwać zużyte powietrze i nadmiar wilgoci na zewnątrz pomieszczeń?

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań problemu nadmiaru wilgoci w powietrzu jest zastosowanie systemów rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System ten pozwala nie tylko na skuteczne usuwanie wilgoci i zużytego powietrza, ale również na wymianę zużytego powietrza na czyste i świeże, przy jednoczesnym zatrzymaniu ciepła w budynku. Dzięki rekuperacji powietrze jest filtrowane, co dodatkowo poprawia jego jakość, eliminując pyłki, kurz i inne alergeny. To rozwiązanie jest coraz częściej stosowane zarówno w nowo budowanych domach, jak i w starszych budynkach poddawanych modernizacji. Regularne przeglądy i konserwacja systemu rekuperacji zapewniają jego efektywne działanie przez wiele lat, co ostatecznie wpływa na komfort życia i zdrowie mieszkańców.

QUIZ PRL - 20 pytań, z którymi młodzi sobie nie poradzą. Naprawdę łatwo nie jest!

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co to za przedmiot?
Odkurzacz