Co na użądlenie pszczoły? Najlepsze domowe sposoby

2024-07-25 8:47

Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad tych owadów, możemy sami łagodzić skutki bolesnych ukąszeń. Poznaj domowe sposoby na użądlenia pszczół. Jak sobie pomóc, gdy ugryzie nas pszczoła?

Co zrobić, gdy użądli nas pszczoła?

i

Autor: Getty Images

Pszczoła żądli tylko raz. Jej żądło pozostaje w skórze, a owad ginie zaraz po użądleniu. W miejscu użądlenia pszczoły pojawia się zaczerwienienie i obrzęk.

Co robić, gdy użądli pszczoła

Jeśli użądli pszczoła, należy jak najszybciej usunąć żądło. Możemy podważyć je paznokciem, pilniczkiem do paznokci, żyletką, nożykiem lub brzegiem sztywnego kartoniku i wyciągnąć, dzięki temu mniejsza ilość jadu dostanie się do organizmu. Miejsce użądlenia trzeba przemyć dokładnie wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym (spirytusem).

Jak łagodzić ból i obrzęk w miejscu użądlenia pszczoły

W miejscu użądlenia trzeba przyłożyć zimny okład – np. kostkę lodu lub mrożonkę. Możemy również złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk:

  • przykładając okład z sody oczyszczonej (sodę należy zmieszać z wodą i taką papkę nałożyć na ukąszone miejsce);
  • przemywając miejsce ukąszenia odrobiną amoniaku;
  • przykładając plasterek cebuli, posiekaną natkę pietruszki lub liść babki lancetowatej;
  • wcierając aspirynę (miejsce użądlenia trzeba zwilżyć wodą i wetrzeć w nie roztartą aspirynę, która neutralizuje substancje zapalne);
  • przykładając okład z octu (watkę lub płatek kosmetyczny nasączyć octem i przyłożyć w miejsce użądlenia);
  • przecierając miejsce użądlenia sokiem z cytryny.

Uwaga! Szczególnie niebezpieczne dla człowieka są użądlenia pszczół w język, gardło i krtań, ponieważ powodują obrzęk błony śluzowej, który może doprowadzić do uduszenia. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie udać się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego. Zanim tam dotrzemy, by złagodzić ból i obrzęk, można ssać lód lub pić zimne napoje.

Jeżeli wystąpi silna reakcja alergiczna na użądlenie pszczoły, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. Objawy takiej reakcji to m.in. trudności w oddychaniu, zawroty głowy, szybsze bicie serca, pokrzywka lub obrzęk w innych częściach ciała. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Osoby z historią ciężkich reakcji alergicznych powinny zawsze nosić przy sobie adrenalinę w auto-wstrzykiwaczu (tzw. Epipen) i znać techniki jego używania. W momencie pojawienia się objawów anafilaksji, należy natychmiast podać sobie adrenalinę i wezwać pogotowie ratunkowe.