Pszczoła żądli tylko raz. Jej żądło pozostaje w skórze, a owad ginie zaraz po użądleniu. W miejscu użądlenia pszczoły pojawia się zaczerwienienie i obrzęk.
Co robić, gdy użądli pszczoła
Jeśli użądli pszczoła, należy jak najszybciej usunąć żądło. Możemy podważyć je paznokciem, pilniczkiem do paznokci, żyletką, nożykiem lub brzegiem sztywnego kartoniku i wyciągnąć, dzięki temu mniejsza ilość jadu dostanie się do organizmu. Miejsce użądlenia trzeba przemyć dokładnie wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym (spirytusem).
Jak łagodzić ból i obrzęk w miejscu użądlenia pszczoły
W miejscu użądlenia trzeba przyłożyć zimny okład – np. kostkę lodu lub mrożonkę. Możemy również złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk:
- przykładając okład z sody oczyszczonej (sodę należy zmieszać z wodą i taką papkę nałożyć na ukąszone miejsce);
- przemywając miejsce ukąszenia odrobiną amoniaku;
- przykładając plasterek cebuli, posiekaną natkę pietruszki lub liść babki lancetowatej;
- wcierając aspirynę (miejsce użądlenia trzeba zwilżyć wodą i wetrzeć w nie roztartą aspirynę, która neutralizuje substancje zapalne);
- przykładając okład z octu (watkę lub płatek kosmetyczny nasączyć octem i przyłożyć w miejsce użądlenia);
- przecierając miejsce użądlenia sokiem z cytryny.
Uwaga! Szczególnie niebezpieczne dla człowieka są użądlenia pszczół w język, gardło i krtań, ponieważ powodują obrzęk błony śluzowej, który może doprowadzić do uduszenia. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie udać się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego. Zanim tam dotrzemy, by złagodzić ból i obrzęk, można ssać lód lub pić zimne napoje.
Jeżeli wystąpi silna reakcja alergiczna na użądlenie pszczoły, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. Objawy takiej reakcji to m.in. trudności w oddychaniu, zawroty głowy, szybsze bicie serca, pokrzywka lub obrzęk w innych częściach ciała. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Osoby z historią ciężkich reakcji alergicznych powinny zawsze nosić przy sobie adrenalinę w auto-wstrzykiwaczu (tzw. Epipen) i znać techniki jego używania. W momencie pojawienia się objawów anafilaksji, należy natychmiast podać sobie adrenalinę i wezwać pogotowie ratunkowe.
Polecany artykuł: