Jak chronić dom przed burzą? Co robić, gdy nadciąga burza?

2024-05-31 13:18

Burze są zarówno pięknym, jak i bardzo niebezpiecznym zjawiskiem w przyrodzie. Każdego roku burze powodują znaczne straty materialne, wywołują pożary i podtopienia, a także zbierają żniwo wielu ofiar. Mówimy, jak zabezpieczyć dom przed burzą!

Jak chronić dom przed burzą? Co robić, gdy nadciąga burza?

i

Autor: Getty Images

W ciągu roku w Polsce wypada ok 20 dni burzowych. Burze najczęściej występują późną wiosną i wczesną jesienią. Warto już teraz dowiedzieć się, jak chronić siebie i swój dobytek przed burzą.

Bezpieczne schronienie przed burzą

W trakcie burzy najlepszym schronieniem będzie dom lub samochód. Niestety jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności i nie zabezpieczymy naszego domu, burza może wyrządzić w nim duże szkody.

Najczęstszymi skutkami wyładowań atmosferycznych są: pożary, uszkodzenia budynków i instalacji elektrycznej oraz zniszczenie urządzeń elektycznych. Dlatego warto zainwestować w piorunochrony i wysokiej jakości bezpieczniki

Zdarza się, że w trakcie trwania burzy dochodzi do zniszczenia płyty elektronicznej w bramie wjazdowej. Należy wtedy zamontować szybki kontroler napięcia sieciowego, który natychmiatowo odłącza zasilanie, jeśli napięcie w sieci przekroczy wartość 270V.

Burza - co robić, czego nie robić?

W celu zapobiegnięcia dotkliwym skutkom burz po pierwsze pamiętajmy o tym, aby pozamykać wszystkie okna i drzwi. Dzięki temu piorun nie wedrze się do wnętrza mieszkania. Nie możemy też zapomnieć o wyłączeniu wszystkich sprzętów elektrycznych, które mamy w domu. Aby uniknąć spięcia i spalenia urządzeń elektrycznych, należy wyjąć wtyczki z gniazdek. W trakcie trwania burzy nie zalecane jest korzystanie z telefonu zarówno stacjonarnego, jak i komórkowego.

Postarajmy się usunąć z podwórka wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr i wyrządzić szkody na naszej posesji. Na wszelki wypadek zaopatrzmy się w latarkę, świeczki i zapałki na wypadek odcięcia doływu prądu. Jeżeli mamy zwierzęta nie zostawiajmy ich na dworze tylko zatroszczmy się o nie i schowajmy je w bezpiecznym dla nich schronieniu. 

Jak postępować po przejściu burzy

Po przejściu burzy warto zachować ostrożność i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń w naszym otoczeniu. Przede wszystkim należy upewnić się, że instalacje elektryczne oraz gazowe są nienaruszone. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o uszkodzenia, niezwłocznie skontaktujmy się ze specjalistami, aby ocenić bezpiecznie stan instalacji. Warto także sprawdzić dachy, okna i drzwi, by upewnić się, że są w pełni szczelne i funkcjonalne. W miejscach, które zostały najbardziej narażone na działanie silnego wiatru, takich jak ogród lub podwórze, warto zbadać, czy nie ma porozrzucanych uszkodzonych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie. Należy również zwrócić uwagę na drzewa i inne wysokie konstrukcje, które mogą ulec przewróceniu lub uszkodzeniu. Regularne przeglądy i konserwacje zabudowań oraz otoczenia mogą zminimalizować konsekwencje przyszłych burz.

Quiz z wiedzy ogólnej dla erudytów. Wynik powyżej 10/15 będzie prawdziwym triumfem!

Pytanie 1 z 15
W którym województwie leży Zakopane?