Klimatyzator może być siedliskiem zarazków! Radzimy, jak najlepiej go wyczyścić

2024-07-22 18:31

Klimatyzacja w miejscach użyteczności publicznej, a w domu ukrop nie do wytrzymania? Wielu z nas nie zgadza się z takim stanem rzeczy i instaluje klimatyzatory również w swoich mieszkaniach. By klimatyzatory w pełni spełniały swoje funkcje i były bezpieczne, muszą być regularnie czyszczone. Jak to zrobić szybko i bez zbędnych kosztów? Podpowiedzi znajdziecie a w poniższym artykule.

Klimatyzator na wagę złota? By działał, dobrze o niego zadbaj!

i

Autor: pixabay.com

Jak przeprowadzić konserwację klimatyzatora?

Kolejne lato, a my stajemy na głowie, żeby nie zemdleć z gorąca? Coraz więcej osób, nie tylko ze względu na własny komfort, ale przede wszystkim z powodu troski o zdrowie własne i najbliższych, decyduje się na instalowanie w swoich domach klimatyzacji. Zwłaszcza dla mających problemy z ciśnieniem osób starszych jest to bardzo przydatne urządzenie.

Jego montażem zazwyczaj zajmują się profesjonalne firmy. Jednak sama instalacja to nie wszystko. By klimatyzacja działała zgodnie ze swoim przeznaczeniem, należy właściwie przeprowadzać jej konserwację. W przypadku uszkodzenia, bądź niesprawnego działania, klimatyzatory mogą stanowić zagrożenie dla domowników. Największym wrogiem są tu bakterie i gromadzące się w urządzeniach zanieczyszczenia.

Środki czyszczące w procesie konserwacji klimatyzatorów

Najważniejszy w procesie konserwacji jest wybór odpowiednich środków czyszczących. Muszą być dostosowane do rodzaju urządzenia. Jeżeli zabrudzenie jest niewielkie i „świeże” wystarczy wlot i wylot urządzenia przeczyścić miękką, suchą szmatką. Nie należy stosować żadnych rozpuszczalników, środków polerujących, proszków czy substancji lotnych. Te poprzez stały kontakt z powietrzem mogą przedostawać się do dróg oddechowych domowników, a także spowodować uszkodzenie sprzętu.

W klimatyzatorze kluczowe są wymienniki ciepła, przez które przepływa powietrze razem z pyłem, kurzem i wszelkimi drobnoustrojami. Za oddzielenie ich od klimatyzowanego pomieszczenia odpowiedzialny jest filtr klimatyzacyjny. Z reguły to filtr elektrostatyczny wielokrotnego użytku, dlatego można czyścić go odkurzaczem i wodą.

Jeżeli zabrudzenia są silniejsze, należy zmyć je łagodnym środkiem czyszczącym. Filtr można zmyć również środkiem bakteriobójczym. Szczęśliwie, większość modeli klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia filtra. Na wyświetlaczu pojawia się komunikat o konieczności jego wyczyszczenia. Mimo tego kontrolę filtra powinniśmy przeprowadzać raz na trzy tygodnie. Jeżeli filtry są jednorazowe, należy wymieniać je zgodnie z zaleceniem producenta.

Skraplacz i parownik do stałej kontroli

Poza filtrem, równie istotnymi elementami klimatyzatora są skraplacz i parownik. Skraplacz to jednostka zewnętrzna, zatem jest narażony na kontakt z większą ilością zanieczyszczeń niż parownik. Nieczyszczony, po pewnym czasie staje się mniej wydajny, co komunikuje poprzez głośniejszą pracę. By urządzenie było wydajne i działało prawidłowo, chłodnicę należy spryskiwać preparatami chemicznymi czyszcząco-myjącymi. Do tego należy użyć okularów ochronnych i jednorazowych gumowych rękawic.

Do czyszczenia parownika (jednostki wewnętrznej) należy użyć środków niszczących chorobotwórcze drobnoustroje o łagodniejszym działaniu. Jego dezynfekcję należy rozpocząć od góry wymiennika. Należy spłukiwać go stopniowo aż po sam dół.