Jak czyścić meble tapicerowane? [SPRAWDZONE RADY]

2024-06-01 6:10

Meble tapicerowane królują praktycznie w każdym wnętrzu. Ich urok jest nie do przecenienia. Sen z powiek wielu osobom spędza jednak ich czyszczenie. W jaki sposób czyścić meble tapicerowane, by nie naruszyć ich struktury? Jak sprawić, by nie straciły swojej pierwotnej barwy?

Jak czyścić meble tapicerowane? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Projektanci co rusz prześcigają się w nowych formach i fakturach mebli. Wśród nich wciąż zdają się królować meble tapicerowane. Jednak, aby przez długi czas cieszyć się ich urokiem, należy o nie odpowiednio dbać i czyścić. Podstawą jest regularne odkurzanie mebla. A co jeśli już dojdzie do jego zabrudzenia?

Czyszczenie mebli tapicerowanych: zasady

Po pierwsze, pamiętajmy, że przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia mebli tapicerowanych, należy sprawdzić na niewielkim fragmencie mebla, czy wybrany sposób czyszczenia nie narusza struktury obicia. Tapicerowane meble z tzw. włoskami, np. wykonane z aksamitu czy weluru, z powodzeniem możemy czyścić roztworem amoniaku (łyżka amoniaku na pół litra zimnej wody). Warto jednak pamiętać o tym, że należy pocierać mebel zawsze zgodnie z kierunkiem, w jakim układają się włókna. Nigdy pod włos!

Po delikatnym potarciu obicia roztworem, wyczesujemy materiał miękką szczoteczką i czekamy do całkowitego wyschnięcia. Bardzo ważne jest to, aby zbytnio nie moczyć tkaniny, ponieważ nadmiar wody może wsiąknąć w głębsze struktury materiały i długo schnąć, a to z kolei może doprowadzić do pojawienia się pleśni. Zrezygnujmy też z substancji silnie działających takich jak wybielacze, ponieważ one mogą z kolei spowodować odbarwienie tkaniny.

Plamy na meblach tapicerowanych: co robić?

Niejednemu z nas zdarzyło się wylać na kanapę np. czerwone wino. Jak wówczas należy postąpić? W tym przypadku sprawdzi się odwieczny sposób z magicznym kwaskiem cytrynowym. Pięcioprocentowy roztwór kwasku cytrynowego świetnie poradzi sobie także z plamami po kawie czy herbacie. Plamy z pożywienia, łatwo usuniemy za pomocą roztworu wody z środkiem piorącym. W czyszczeniu mebli tapicerowanych obowiązuje jedna zasada: działaj najszybciej jak to możliwe. Dlaczego? Ponieważ najłatwiejsze do usunięcia są najświeższe plamy.

Na rynku dostępne są także specjalne, chemiczne środki do czyszczenia tkanin obiciowych. Decydując się na zastosowanie dostępnych pianek czy proszków, należy ściśle przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Pozostawienie środka piorącego przez czas dłuższy niż zalecany na opakowaniu może doprowadzić do odbarwienia materiału.

Warto także zwrócić uwagę na różne rodzaje plam, ponieważ każda z nich może wymagać odmiennego podejścia. Plamy tłuszczowe, na przykład po oleju czy masle, najlepiej usuwać za pomocą roztworu wody i niewielkiej ilości płynu do naczyń. Plamy te powinno się delikatnie tamponować miękką ściereczką, a następnie spłukać miejsce czystą wodą i osuszyć suchą ściereczką. Z kolei plamy z atramentu można próbować usunąć za pomocą spirytusu, którym delikatnie przetrzemy zabrudzony obszar, stosując bawełnianą szmatkę. Dla tkanin bardziej delikatnych, takich jak len lub jedwab, warto użyć dedykowanych dla nich środków czyszczących, które są mniej agresywne. Regularne i odpowiednie czyszczenie mebli tapicerowanych z zachowaniem wszystkich tych zasad pozwoli nie tylko na utrzymanie ich nienagannego wyglądu, ale i przedłuży ich żywotność.

Quiz 100 pytań z wiedzy ogólnej. 82/100 oznacza, że masz umysł doskonały!

Pytanie 1 z 100
1. Na początek coś prostego. Który ocean jest największy?