Jak odświeżyć zapach w lodówce?

2024-06-01 22:57

W erze przedlodówkowej sposobów przechowywania żywności było mnóstwo. Każdy kawałek świata miał własne – zależnie od klimatu, jaki w nim panuje. Najważniejszym z nich było staranie się o to, by mieć na zapas tylko tyle żywności, ile było się w stanie zjeść, zanim zaczęła się ona psuć.

Jak odświeżyć zapach w lodówce?

i

Autor: Getty Images

Jak zachować ładny zapach w lodówce?

W erze lodówkowej coraz mniej, o ile w ogóle, obchodzi nas to, czy ilość jedzenia jaką kupujemy, jest nam potrzebna. Po co zawracać sobie tym głowę, skoro żywności nie brakuje (przynajmniej nam), a lodówki są tak doskonałe, że nawet na każdej półce mogą mieć inną, odpowiednią dla danych produktów temperaturę. Nie zmienia to faktu, że mało kto wie, na której półce przechowywać mięso, na której wędliny, a na której masło lub sery bądź mleko. Poza tym wydaje nam się, że do lodówki można schować każdy produkt – cebulę, czosnek, pomidory, ziemniaki, ananasy, zupę z wczoraj, nadgryziony przez dziecko kotlet lub otwartą puszkę z jedzeniem dla kota – wszak kiedyś włożono nam do głowy, że zimno konserwuje, a ciepło psuje. Zakładamy więc, że nic, absolutnie nic, nie może się stać produktom i potrawom przechowywanym w lodówce

Każdy produkt pachnie

Tę oczywistą oczywistość ignorujemy. Chyba, że chodzi o czosnek, cebulę, pleśniowe sery, wędzone ryby i parę innych produktów. Nie zmienia to faktu, że nie zawsze najpierw chowamy je do pojemników, a dopiero potem do lodówki.

I w taki sposób – powolutku – dzień za dniem, produkt za produktem – wstawiamy do lodówki zapachy. Siedzą w niej sobie zamknięte w ciemnicy zupełnej i bez dostępu powietrza. Wychodzą za każdym razem, gdy otwieramy lodówkę. Zapach skondensowany w tej niewielkiej przestrzeni po wymknięciu się z urządzenia, musi natychmiast „rozpuścić się” w powietrzu w całym domu i dać o sobie znać każdemu, kto w nim przebywa. 

Zapach lodówki

Każdy producent lodówki w instrukcji jej obsługi podaje, jak i czym można ją myć wewnątrz. I w żadnej nie znajdziemy informacji o tym, że należy używać jakiegokolwiek płynu do mycia! Po prostu dlatego, że zakłada się, że w urządzeniu przechowujemy żywność świeżą, krótko, tę, która musi w nim leżeć, a ma intensywny zapach, najpierw wkładamy do pojemników, zaś tę, która znajduje się tam dłużej niż dobę albo dwie – utylizujemy.

Zapachu w lodówce się nie odświeża. Można i trzeba odświeżać (czytaj: myć lub czyścić) wewnętrzne ścianki urządzenia, półki i pojemniki. Najlepiej czystą wodą, co najwyżej z odrobiną zwykłego octu lub soku z cytryny. Płyny rozlane wewnątrz, wycierać natychmiast i półki przetrzeć wilgotną ściereczką tuż potem. O zapach w lodówce dba się codziennie i pamięta o tym, że lodówka pachnie wtedy, kiedy wydobywa się z niej zapach o nazwie NIC NIE CZUĆ.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce? WIDEO  Jakich produktów nie należy trzymać w lodówce? Jednym z skutecznych sposobów na zachowanie świeżego zapachu w lodówce jest używanie naturalnych pochłaniaczy zapachów. Substancje takie jak soda oczyszczona, mielona kawa, węgiel aktywny czy skórki cytrusowe mogą skutecznie neutralizować nieprzyjemne zapachy. Wystarczy umieścić niewielką miseczkę z jednym z tych produktów na jednej z półek w lodówce i regularnie wymieniać zawartość co kilka tygodni. W szczególności soda oczyszczona i węgiel aktywny są niezwykle skuteczne w pochłanianiu zapachów, a jednocześnie nie wydzielają własnego aromatu. Regularne stosowanie tych metod pomoże w utrzymaniu świeżego zapachu w lodówce, nawet jeśli przechowujemy w niej produkty o intensywnym zapachu.

QUIZ. To owoc czy warzywo? Dziecinnie proste pytania! Ile punktów zdobędziesz?

Pytanie 1 z 14
Kabaczek to: