Jak pozbyć się grzyba z pralki?

2024-05-29 18:46

Czy wiecie, że w pralkach bardzo często rozwija się grzyb? Zagrzybione pralki, podobnie jak zagrzybione ściany są ogromnie szkodliwe dla człowieka. Mogą spowodować alergie, infekcje itd., a nawet sprzyjać powstawaniu nowotworów.

Jak pozbyć się grzyba z pralki?

i

Autor: Getty Images

Pralka, zawilgocona niemal bez przerwy, stanowi świetne miejsce do rozwijania się pleśni. Najbardziej narażone na nią są pojemniki na proszek i na płyn do płukania tkanin oraz kołnierz i uszczelki obok drzwiczek. Jeśli zobaczymy tam szaro-czarne kropki, oznacza to, że do naszej pralki zawitał grzyb. Z czasem pleśń tworzy plamy.

Pozbyć się grzyba w pralki jest bardzo trudno. Lepiej zawczasu zastosować profilaktykę czyli: nie zamykać drzwiczek pralki (oczywiście poza czasem prania), ani pojemników na proszek czy płyn – niech się wietrzą; nie przetrzymywać w pralce upranych ubrań, nieupranych również. Najlepiej, gdy poza praniem pralka stoi pusta. Po praniu należy wycierać do sucha pojemniki i kołnierz. Co jakiś czas warto robić pranie „na pusto” bez proszku, nastawiając temperaturę na 95 stopni Celsjusza. Można wtedy w miejsce płynu do płukania tkanin wlać ocet (około ½ litra).

Gdy grzyb już niestety jest i zdążył się zadomowić, sprawa staje się trudniejsza i bardziej czasochłonna. Na początek trzeba usunąć (ścierając szmatką nasączoną octem) widoczne zmiany na pralce (plamy, kropki itp.). Potem nastawiamy pralkę na najwyższą temperaturę i rozpoczynamy pranie (bez ubrań) dodając pół litra octu do pojemnika na płyn do płukania tkanin. Po skończonym praniu robimy następne, również na 95 stopni, też „na pusto”, tym razem dodając wybielacz. Kurację kończy trzecie pranie o temperaturze 95 stopni, ale już bez octu i bez wybielacza. Potem pralkę wycieramy w miarę możliwości i zostawiamy otwartą by się wietrzyła. Za miesiąc cały ten cykl powtarzamy od nowo.

Ci, którzy nie mają zaufania do domowych środków, mogą natomiast kupić w sklepie specjalny preparat do odgrzybiania pralki i postępować według załączonej do niego instrukcji.

Warto również zadbać o regularne czyszczenie filtra pralki, który może być siedliskiem resztek detergentów i włókien, sprzyjających rozwojowi pleśni. Filtr znajduje się zazwyczaj na dole pralki za małą klapką. Przed wyjęciem filtra, zaleca się umieścić pod nim naczynie na ew. wodę. Po usunięciu filtra, dokładnie go przepłucz pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Równie ważne jest sprawdzenie i ewentualne czyszczenie wnętrza filtra. Regularna kontrola filtra pralki zapobiega nagromadzeniu zanieczyszczeń i może przyczynić się do wydłużenia żywotności urządzenia oraz zmniejszenia ryzyka powstawania nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, przy korzystaniu z pralki, warto wybierać odpowiednie do prania detergenty i płyny, najlepiej te o właściwościach antybakteryjnych, które dodatkowo mogą zapobiegać rozwijaniu się pleśni i grzybów.

Arcytrudny QUIZ z wiedzy ogólnej. 33 pytania dla wytrwałych. 31/33 sukcesem!

Pytanie 1 z 33
1. Jak nazywa się środek stylistyczny, który stworzony jest z wyrazów o przeciwnej treści tworząc sprzeczność np. "żywy trup"?