Jak pozbyć się grzybów z fug w łazience? Jakie środki chemiczne? Domowe sposoby na czyszczenie fug

2024-05-30 15:15

Fugi między kafelkami po jakimś czasie pokrywają się pleśnią. Brzydkie szare fugi w łazience szpecą wygląd armatury, a przy tym są bardzo niehigieniczne. Jak oczyścić fugi z grzybów i pleśni? Oto skuteczne sposoby oczyszczania fug między płytkami.

Jak pozbyć się grzybów z fug w łazience? Jakie środki chemiczne? Domowe sposoby na czyszczenie fug

i

Autor: Getty Images

Fugi to element armatury, który bardzo szybko się brudzi. Pojawiające się w nich grzyby i pleśń są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego grzyby z fug między kafelkami należy regularnie eliminować.  

Usuwanie grzybów z fug: środki chemiczne

Można to zrobić za pomocą dostępnych na rynku środków chemicznych, chociażby HG czyste fugi, Goliat, Szop, mleczka z wybielaczem, spray Lel.

Domowe sposoby na czyszczenie fug: jak pozbyć się grzybów?

Dla tych, którzy preferują usuwanie pleśni domowymi sposobami, polecamy zastosowanie proszku do pieczenia. Wilgotną gąbką lub ściereczką nanosimy proszek na zabrudzone fugi i pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu usuwamy go za pomocą ściereczki.

Równie dobrym środkiem do czyszczenia fug, który znajdziemy w kuchni, jest ocet. Można go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Takim roztworem za pomocą starej szczoteczki do zębów delikatnie szorujemy fugi, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Można też czyścić fugi octem nierozcieńczonym. Nanosimy go na zabrudzenia i pozostawiamy przez kilka minut, potem spłukujemy wodą. Wadą tego sposobu czyszczenia fug jest dość ostry zapach octu, który przez jakiś czas utrzymuje się w łazience.

Innym skutecznym sposobem usuwanie pleśni z fug jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i octu. Oba składniki mieszamy w proporcji 2:1, nakładamy na 10 minut na fugi , następnie szorujemy miejsca zabrudzenia i spłukujemy wodą. Mimo zastosowania octu nie czujemy jego zapachu, który zostaje pochłonięty przez sodę. Możemy też spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy jednak, że proponowane domowe sposoby czyszczenia fug są najbardziej skuteczne w przypadku świeżych zabrudzeń. Długoletnie zanieczyszczenia wymagają specjalistycznych środków do usuwania pleśni, dostępnych w sklepach z artykułami chemicznymi.

Oczyszczone fugi dobrze jest zabezpieczyć impregnatami, które znajdziemy w sklepach z artykułami budowlanymi. Stosując polecane środki, należy chronić ręce gumowymi rękawicami!

Regularne konserwowanie i czyszczenie fug to klucz do utrzymania higieny i estetyki w łazience oraz kuchni. Jednakże, aby długotrwale zabezpieczyć fugi przed ponownym pojawieniem się pleśni i grzybów, warto również zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Skuteczne metody to instalacja wentylatora łazienkowego oraz regularne wietrzenie pomieszczeń, aby zmniejszyć wilgotność. Dodatkowo, można zastosować preparaty przeciwgrzybiczne dostępne w formie sprayów, które tworzą niewidoczną powłokę ochronną na czystych fugach. Dzięki temu ograniczamy ryzyko ponownego namnażania się mikroorganizmów, co zapewni dłuższą trwałość i czystość fug.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: