Jak pozbyć się niepotrzebnych książek nie niszcząc ich?

2024-06-01 1:56

Jesteś fanem książek, masz w domu pokaźną biblioteczkę ale powoli książki przestają się mieścić na półkach? A może nie lubisz czytać i uważasz, że książki tylko zagracają ci dom? Podpowiadamy, jak można pozbyć się niepotrzebnych książek.

Jak pozbyć się niepotrzebnych książek nie niszcząc ich?

i

Autor: Getty Images

Nie wyrzucaj książek!

Niezależnie od tego, czy jesteś książkowym molem, czy nie znosisz książek, na pewno doceniasz wartość słowa pisanego. Jeśli mimo woli masz w domu stertę niepotrzebnych książek, lub twoja domowa bibliotekapęka w szwach, zapewne zachodzisz w głowę, jak pozbyć się książek. Najgłupszym rozwiązaniem jest wyrzucenie ich na śmietnik!! Na szczęście istnieją bardziej racjonalne sposoby pozbycia się niepotrzebnych książek.

Oddaj książki do antykwariatu, księgarni lub biblioteki

Najlepszym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych książek jest oddanie ich do antykwariatu. Ta metoda ma dwie zalety. Antykwariat to z definicji instytucja zajmująca się handlem starymi przedmiotami, mającymi wartość historyczną, materialną lub estetyczną. Najczęściej w ofercie antykwariatu znajdują się antyki lub książki. Sklepy antykwaryczne skupują od swoich klientów atrakcyjne przedmioty, a następnie wystawiają je na sprzedaż. Oddając więc książki do antykwariatu, po pierwsze otrzymasz za nie pewne wynagrodzenie, a po drugie sprawisz, że dana książka, być może komuś potrzebna, będzie miała możliwość trafić do jego rąk. Dziś dużą popularnością cieszą się również internetowe antykwariaty.

Książki możesz też zdać do księgarni lub biblioteki. Wprawdzie te miejsca rzadko prowadzą skup książek, jednak oddając tam niepotrzebne książki możesz zrobić przysługę niejednemu uczniowi, studentowi, czy po prostu miłośnikom czytania.

Popytaj znajomych albo wystaw książki na Allegro

Zanim udasz się do wyżej wymienionych placówek, zawsze warto popytać wśród znajomych, czy akurat nie potrzebują jednej z twoich książek. Sprzedawanie książek znajomym, za niewielką opłatą, to ostatnio częste spotykane zjawisko.

Jeśli natomiast chcesz pozbyć się książek za większą kwotę, najlepiej wystaw je na Allegro. Tam sam pokierujesz aukcją i zdecydujesz za ile chcesz sprzedać niepotrzebne książki.

Zorganizuj akcję bookcrossingową

Jednym z ciekawszych sposobów na pozbycie się książek jest zorganizowanie lub dołączenie do istniejącej akcji bookcrossingowej. Bookcrossing polega na pozostawianiu książek w miejscach publicznych, takich jak parki, kawiarnie, przystanki autobusowe czy specjalnie do tego przeznaczone regały, aby ktoś inny mógł zabrać książkę, przeczytać ją i następnie ponownie puścić w obieg. Tego rodzaju inicjatywy nie tylko pomagają w odciążeniu domowych biblioteczek, ale również promują ideę dzielenia się literaturą oraz umożliwiają dostęp do książek osobom, które mogą nie mieć ich na co dzień. Co więcej, istnieje wiele online platform, gdzie można zgłaszać i śledzić "wędrówkę" swoich książek, co dodaje całości dodatkowego wymiaru społecznościowego i interaktywnego. Poprzez bookcrossing, twoje książki zyskają nowe życie i z pewnością sprawią radość kolejnym czytelnikom.

QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?

Pytanie 1 z 15
Bielinka, popularny w PRL, wybielacz do tkanin, służył młodzieży do:
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?