Jak prać ręcznie?

2024-05-30 10:25

Niektóre ubrania nie nadają się do prania w pralce. Wymagają prania ręcznego, by zachowały barwę, fakturę i fason. Jak prawidłowo prać ręcznie by być skutecznym i nie zmęczyć się za bardzo?

Jak prać ręcznie?

i

Autor: Getty Images

Niektóre ubrania nie nadają się do prania w pralce. Chyba, że chodzi o pralkę wybitną.  Ale przecież nie każdy taką ma. Sweterek kaszmirowy po wypraniu w pralce więcej niż z kaszmirem mógłby mieć wspólnego z koszmarem, a rzeczy bardzo delikatnych, których "prawie nie ma" po wyjęciu z pralki mogłoby nie być w stopniu znacznie większym. Dlatego czasem lepiej nie ryzykować.

Czasem, chcąc nie chcąc, trzeba się więc pochylić się nad miską. Chociaż, niekoniecznie. O wiele wygodniej niż w misce wstawionej do wanny lub postawionej na stołku, pierze się w zlewie. Zwłaszcza dwukomorowym, ponieważ uprane ubrania można od razu umieszczać w wodzie wypełniającej sąsiednią komorę. 

Jak skutecznie prać ręcznie? 

W zależności od tego, co chcemy uprać, używamy cieplejszej lub chłodniejszej wody. W przypadku jedwabiu woda może być wręcz zimna, ale dla łatwo filcującej się wełny niebezpieczna jest woda zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt chłodna. W przypadku większości ubrań mierzenie temperatury wody nie ma sensu, wystarczy zdać się na wyczucie naszych (bardzo wrażliwych) receptorów ciepła rozmieszczonych na dłoniach. W razie wątpliwości można użyć termometru przeznaczonego do mierzenia temperatury kąpieli dziecka.

Jeśli ubrania są poplamione, przed praniem trzeba je zwilżyć i przetrzeć zaplamione miejsca mydłem odplamiającym (galusowym) lub zwykłym szarym mydłem, które działa niemal równie skutecznie. Po odczekaniu około godziny, wkładamy ubrania do miski w wodą, której temperaturę sprawdziliśmy dłonią (uczucie przyjemnego ciepła oznacza, że woda ma temperaturę około 30 stopni, woda mocno ciepła, ale nie parząca ma temperaturę około 40 stopni – wyższe temperatury powodują, że po zanurzeniu dłoni chcemy je cofnąć).

Do prania ręcznego lepiej niż proszek do prania nadaje się płyn. Bieliznę świetnie pierze się również w szamponie do włosów, ale bez zawartości odżywki. Jedwab i wełnę pierzemy przez ugniatanie, bawełnę i tworzywa sztuczne przez lekkie pocieranie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że brud usuwa głównie piana, do której niezliczonych błonek na zasadzie adhezji przykleja się rozpuszczony tłusty kurz i inne zabrudzenia. Dlatego, aby pranie było skuteczne, musi je wieńczyć staranne płukanie. Zawsze w dość chłodnej wodzie, aby sprany tłuszcz mógł utworzyć (niewidoczny gołym okiem) osad na powierzchni wody.

Po kilkakrotnym, starannym płukaniu, uprane rzeczy należy odsączyć. Robimy to gołymi rękami lub zawijając ubranie we wsiąkliwy ręcznik. W przypadku ubrań z wełny i rozciągliwej włóczki odpada wyciskanie klasyczne, przez skręcenie materiału. W ten sposób można wyżymać tylko ubrania bawełniane (ale nie trykotowe!) o mocnych szwach.

Trykot (np. T-shirty) wyciskamy w dłoniach robiąc bryłę. Jedwabne bluzki, po lekkim odsączeniu w dłoniach kładziemy na ręczniku frote, przykrywamy kolejnym i uciskamy jego powierzchnię miejsce przy miejscu. Czynność powtarzamy.

Ubrań o delikatnych szwach nie należy strzepywać. Lepiej rozwiesić je w stanie lekko pogniecionym, a po chwili, po spłynięciu wody, starannie rozwiesić rozprostowując zagniecenia.

Swetrów z wełny, a zwłaszcza z kaszmiru, w ogóle nie rozwiesza się po praniu. Powinny schnąć na leżąco, rozłożone starannie na zmienianych co jakiś czas ręcznikach.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na rodzaj detergentu używanego do ręcznego prania. Proszki do prania mogą być zbyt agresywne dla delikatnych tkanin, dlatego zawsze lepiej jest używać delikatnych płynów przeznaczonych specjalnie do prania ręcznego. Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko uszkodzenia tkanin, dobrze jest dokładnie zapoznać się z metką ubrania, gdzie producenci często zamieszczają informacje na temat zalecanych metod czyszczenia. Jeśli na metce pojawia się symbol "prać ręcznie", najlepiej unikać jakiegokolwiek tarcia czy szorowania, a jedynie delikatnie ściskać tkaninę w wodzie z detergentem. Czas moczenia także nie powinien przekraczać 30 minut, ponieważ dłuższe moczenie może powodować rozpuszczanie barwników i osłabienie włókien. W przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin, można rozważyć użycie specjalnych woreczków do prania, które dodatkowo chronią materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi.

QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?

Pytanie 1 z 15
Bielinka, popularny w PRL, wybielacz do tkanin, służył młodzieży do:
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?