Sztruks jest bawełnianym materiałem tkanym w prążki (cienkie, średnie lub grube), ale w dobie oszczędzania na wszystkim przy zachowaniu nazw zastrzeżonych dla oryginału robi się go także w wersji bawełniano-poliestrowej lub wiskozowej. Tymi ostatnimi nie będziemy się zajmować, bo nie warto.
Najczęściej ze sztruksu szyje się spodnie, marynarki, żakiety, spódnice, płaszcze i kurtki, czyli garderobę na chłodny czas.
Jak prać ubrania ze sztruksu?
W pralce. W programie dla tkanin delikatnych, w temperaturze zalecanej przez producenta odzieży i ani stopień wyższej. Garderobę przed włożeniem do maszyny dokładnie przeczesujemy szczoteczką (taką do ubrań lub do mycia rąk, ale z miękkim włosiem), przewracamy na lewą stronę i pierzemy w płynie do prania (nigdy z wybielaczem). Sztruks można prać z innymi ubraniami dobranymi kolorystycznie, ale nie powinno ich być w pralce zbyt dużo – sztruks lubi swobodę i nie znosi pocierania, zwłaszcza po tej stronie, na której są włoskowate prążki.
Ręcznie. Sztruksowe ubranie trzeba namoczyć w wodzie z dodatkiem delikatnego środka piorącego (najlepiej płynu bez wybielacza) i delikatnie wygniatać. Przed praniem ręcznym wykonujemy te same zabiegi co przy praniu w pralce. Podczas prania sztruksu nie wolno mocno trzeć, bo można go przetrzeć i zostać ze spodniami z dziurą na kolanach. Płukać w letniej wodzie i nie wyżymać, a delikatnie odcisnąć.
Jak suszyć ubrania ze sztruksu?
Zanim zaczniemy suszyć sztruks, trzeba jeszcze wyjąć go z pralki, ewentualnie miski. W pralce nie powinien być odwirowywany szybciej niż 800 obrotów na minutę, bo będzie pognieciony. Jeśli mamy ku temu warunki, można ubranie zostawić mokre – takie do odcieknięcia i powiesić nad wanną albo – lepiej – na powietrzu lub w innym przewiewnym miejscu. Nie może jednak być w nim zbyt dużo wody, bo się powyciąga pod jej ciężarem.
Po wyjęciu z pralki lub miski sztruks trzeba porządnie strzepnąć i powiesić – marynarki, żakiety i płaszcze na wieszaku o szerokich ramiączkach (oczywiście po wcześniejszym odcieknięciu z nich nadmiaru wody), spodnie – rozłożone na szerokiej poręczy lub na płasko. Ubrań sztruksowych nie należy wieszać na cienkim sznurku i przypinać klamerkami, bo ślady po nich trwale się odbiją i będzie je trudno usunąć nawet żelazkiem.
Zwłaszcza że ubrania sztruksowe prawidłowo prane i suszone nie potrzebują prasowania. Kiedy są nieco podeschnięte, trzeba je przewrócić na prawą stronę i włoski delikatnie wygładzić lub przeczesać szczotką do ubrań lub mycia rąk.
Uwaga! Sztruks nie lubi brutalnego traktowania i suszenia w suszarkach bębnowych.
Jak prasować i przechowywać sztruks?
Jeśli okaże się, że sztruksowe ubranie wymaga prasowania, trzeba to zrobić, zanim sztruks wyschnie. Prasuje się tylko po lewej stronie tkaniny, zgodnie z kierunkiem włosków, które powinno się – po uprasowaniu – delikatnie przeczesać szczotką do tkanin.
Podczas prasowania sztruksu trzeba uważać, by nie zrobić na ubraniu zagnieceń, bo trudno je zlikwidować. By nie zagnieść włosków tkaniny, prasuje się ją niezbyt mocno nagrzanym żelazkiem. Można też podłożyć pod nią ręcznik z frotté.
Ubrania ze sztruksu powinny być przechowywane na wieszakach i wisieć swobodnie, by nie ściskały je inne. Nie należy ich składać i kłaść na półkach w szafie – dłużej zachowają urok.
Sztruks – to jest ważne!
1. Sztruks jako materiał bawełniany powinien bez problemu wytrzymać temperaturę 60°C, ale nie musi tak być. Jeśli więc trafiło nam się ubranko bez metki, lepiej prać je w temperaturze około 40°C. Taka temperatura mu nie zaszkodzi, gdyby okazało się, że jednak sztruks ma domieszki poliestru lub wiskozy.
2. Sztruks może farbować. Zanim włożymy go do pralki, trzeba dokładnie sprawdzić napisy na metce. Jeśli farbuje, pierze się go tak samo (w pralce lub ręcznie), ale z tkaninami w takim samym kolorze lub oddzielnie.
3. Sztruks się kurczy! Dlatego nie wolno go prać w temperaturze wyższej niż zalecana, a jeśli sami szyjemy coś z tego materiału, tkaninę trzeba wcześniej zdekatyzować, czyli uprać w temperaturze, w jakiej będzie później prana (patrz: pkt. 1) lub porządnie uprasować żelazkiem z dużą ilością pary.
4. Aby ubrania ze sztruksu dłużej zachowały swój wygląd, warto je regularnie szczotkować zgodnie z kierunkiem włosków. Zapobiega to zbijaniu się włosków i powstawaniu płaskich miejsc na tkaninie. W przypadku używania szczotki do ubrań, powinno się wybierać modele z miękkim włosiem, aby delikatnie oczyszczać materiał bez ryzyka jego uszkodzenia. Takie rutynowe zabiegi pielęgnacyjne pomogą utrzymać sztruks w doskonałym stanie przez dłuższy czas, zachowując jego charakterystyczną teksturę i estetykę.