Nie mam klimatyzacji, ale potrafię schłodzic mieszkanie w upał. Oto moje sposoby

2024-07-19 8:13

Kiedy przez tydzień czy dwa panują tropikalne upały, dom bez klimatyzacji zaczyna przypominać piekarnik. Co robić, by choć trochę ochronić mieszkanie przed nagrzewaniem?

Sposoby na wysokie temperatury

i

Autor: Getty Images

Przez pewien czas mury domu „trzymają” chłód w mieszkaniu, ale gdy fala upałów trwa przez wiele dni, zaczynają działać jak grzejnik. Ściany, rozgrzane przez słońce w ciągu dnia, w ciepłe noce nie mają szans się schłodzić i zaczynają „oddawać” ciepło. Na to nie ma rady. Można jednak starać się ochronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce.

Zasłaniaj okna, wietrz wieczorem i nocą

Zasłanianie okien to konieczność zwłaszcza wtedy, gdy okna są od strony południowej i południowo-zachodniej – po południu słońce grzeje najmocniej. Dobrze sprawdzają się rolety lub szczelne żaluzje, które praktycznie odcinają dostęp światła. Warto też mieć stację pogodową, która pokazuje temperaturę wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli widzisz, że temperatura w mieszkaniu jest niższa niż na dworze, w ogóle nie otwieraj okien, by nie wpuszczać upału do środka. Poczekaj do wieczora, aż temperatura spadnie, i dopiero wtedy wietrz. Mieszkanie wychłodzi się szybciej, jeśli zrobisz przeciąg (zablokuj drzwi i okna, by nie trzaskały!). Warto też zostawić na noc otwarte okna.

Dodatkowa ochrona przed słońcem

Na balkonie o słonecznej wystawie warto zamontować wysuwaną markizę albo postawić duży parasol, by osłonić okno balkonowe przed słońcem. Jeśli masz własny dom, warto w nim zamontować okiennice. Nie bez powodu rozwiązanie to jest popularne w krajach o gorącym klimacie!

Chłodzenie z zamrażarki

Temperaturę w pomieszczeniu można nieco obniżyć, wstawiając do niego misę lub wanienkę z lodem. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają dużą i sprawną zamrażarkę, gdyż lodu musi być sporo i trzeba go mrozić codziennie.

Choć te sposoby poprawiają komfort życia, warto jednak rozważyć w skuteczne systemy wentylacyjne oraz klimatyzacyjne. Nowoczesne systemy wentylacyjne, wyposażone w rekuperatory, pozwalają na efektywne wymianę powietrza z minimalnymi stratami energii, co może znacząco poprawić komfort termiczny w mieszkaniu.

Klimatyzacja natomiast, choć może wiązać się z większymi kosztami, stanowi najskuteczniejszy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń nawet podczas największych upałów. Warto zwracać uwagę na modele z wysoką klasą energetyczną oraz funkcjami ekologicznego chłodzenia, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Dodatkowo, regularne serwisowanie urządzeń zapewni ich długą żywotność i maksymalną efektywność.