Jak skutecznie SPRZĄTAĆ MIESZKANIE? Jak zaplanować porządki? Jak walczyć z kurzem?

2024-05-31 7:37

Obchodzony 13 czerwca Dzień Dobrych Rad jest świetnym pretekstem do zweryfikowania naszej wiedzy na temat domowych porządków. Czy naprawdę wiemy, jak sprawić, aby drewniane podłogi przykuwały wzrok satynowym połyskiem, a tłusty nalot z kratki wentylacyjnej zniknął w mgnieniu oka? Jeśli nie, nic nie szkodzi. Z okazji tego nietuzinkowego święta, przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad dotyczących sprzątania.

Jak skutecznie SPRZĄTAĆ MIESZKANIE? Jak zaplanować porządki? Jak walczyć z kurzem?

i

Autor: Getty Images

 1. Zorganizuj się

Nie od dziś wiadomo, że zorganizowane działania zazwyczaj przebiegają znacznie efektywniej niż chaotyczne postępowanie. Dlatego, przystępując do zaprowadzenia idealnej czystości w naszym czterech kątach, warto najpierw przygotować odpowiedni plan. Jak to zrobić? Po pierwsze, rozważnie oceńmy swoje możliwości. W końcu zdecydowanie lepiej jest rozsądnie rozłożyć poszczególne czynności na kilka dni niż tylko jednego dnia przemęczyć się i rzucić robotę w kąt.

2. Przygotuj się

Nic tak nie dezorganizuje pracy, jak zorientowanie się w połowie sprzątania, że brakuje nam właściwego środka do czyszczenia. W końcu zrzucenie z siebie wygodnego stroju roboczego, wykonanie kreski pod okiem lub - co gorsza - dojazd do sklepu, może skutecznie ostudzić nasz zapał. Co zatem powinniśmy wcześniej przygotować? Na pewno przyda się szmatka z mikrofibry, mop, może gąbka lub szczoteczka, a także preparat do mycia uniwersalnego, którym potraktujemy wszystkie powierzchnie zmywalne. Dodatkowo, w zależności od zaplanowanych zadań, powinniśmy zaopatrzyć się w preparat do szyb, specjalistyczny płyn do podłóg i środek do mebli.

3. Zadbaj o podłogi

Podstawą pielęgnacji podłogi jest zabezpieczenie jej przed powstaniem uszkodzeń. W tym celu nogi krzeseł i stołu należy zaopatrzyć w filcowe podkładki, a pod fotel na kółkach do biurka podłożyć specjalną matę, najlepiej taką, która wykonana jest z trwałego poliwęglanu. Pamiętajmy również o ustawieniu wycieraczek przy każdych drzwiach wejściowych – dzięki nim ograniczymy przenoszenie piasku i drobnych zanieczyszczeń z zewnątrz. Piękno podłogi zachowamy wówczas, gdy będziemy ją regularnie odkurzać, a do mycia wykorzystamy specjalistyczne preparaty z naturalnymi woskami, które tworzą warstwę ochronną i zabezpieczają drewniane powierzchnie przed szkodliwym działaniem wody.

4. Pozbądź się bakterii

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często na co dzień mamy styczność z miejscami, które są rajem dla bakterii. Tymczasem gąbka kuchenna, której używamy do mycia naczyń, jest jednym z największych skupisk bakterii. Głównym powodem jest jej porowatość oraz wilgotność. Dlatego, jeśli nie chcemy jeść z „brudnych” naczyń, nie zapominajmy o regularnej wymianie gąbek.

5. Kurz – twój wróg

Roztocza występujące w kurzu mogą być przyczyną alergii. Warto wspomnieć, że tylko w jednym gramie kurzu może występować ok. 2 tysięcy roztoczy. Zaskakujące jest, że te małe organizmy produkują aż 200 razy więcej odchodów niż ważą. Dlatego tak ważne jest regularne wycieranie mebli, stołów i innych powierzchni. Najlepiej do tego celu wykorzystywać preparaty ograniczające ponowne osiadanie kurzu. Co jeszcze warto wiedzieć? Po każdym sprzątaniu należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy uchylone okna pozostawimy przynajmniej na 10 minut. Dzięki temu kurze i pyłki przestaną unosić się w powietrzu. Nie zapominajmy również o regularnej wymianie ściereczek do kurzu.

6. „Poczuj” porządek

Podziwianie wysprzątanego mieszkania, w którym każdy kąt lśni czystością, będzie przyjemniejsze, gdy wokół będzie unosił się piękny zapach. Aby uzyskać przyjemną woń możemy wykorzystać domowe sposoby. Przykładowo, do pomarańczy ponacinanej w pionowe paski można powtykać goździki, które w połączeniu z cytrusem dadzą orzeźwiającą woń. Aby w mieszkaniu zagościł korzenny zapach, możemy też ugotować niewielką ilość wody z dodatkiem 2 łyżek cynamonu. Teraz możemy spokojnie zasiąść z ciekawą książką w ulubionym fotelu lub zaprosić przyjaciół, aby razem z nami mogli podziwiać nasz idealny porządek.

mat. pras. SIDOLUX.

7. Zadbaj o detale

Kiedy podstawowe obowiązki związane ze sprzątaniem są już za nami, nie zapomnijmy o detalach, które mogą znacząco wpłynąć na odbiór naszego mieszkania. Warto zwrócić uwagę na elementy, które często umykają naszej uwadze, a które mogą dodać wnętrzom blasku i stylu. Wyczyść klamki, włączniki światła oraz zewnętrzne części sprzętów AGD i RTV, które często zbierają odciski palców i inne zabrudzenia. Pamiętaj również o takich miejscach jak górne krawędzie drzwi, ramy okienne czy żyrandole. Regularne czyszczenie tych elementów sprawi, że nasze mieszkanie będzie prezentować się perfekcyjnie w każdym calu. Aby dodatkowo wprowadzić komfortową atmosferę, zastanów się nad rozmieszczeniem małych dekoracji, takich jak świece, małe rośliny doniczkowe czy eleganckie poduszki, które dodadzą wnętrzu przytulności i charakteru.

Przysłowia z nazwami miesięcy. 12 pytań, w każdym brakuje jednego wyrazu

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy. Styczeń mrozi, ... skwarem grozi. Jakiego miesiąca brakuje?