Jak sobie poradzić z nieprzyjemnymi zapachami z pralki?

2024-05-28 10:34

Brzydki zapach z pralki może skutecznie zepsuć pranie. Świeżo uprana odzież może przeniknąć nieprzyjemnymi zapachami z wnętrza urządzenia. Mówimy, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki.

Jak sobie poradzić z nieprzyjemnymi zapachami z pralki?

i

Autor: Getty Images

Nieprzyjemny zapach z pralki to dość częsty przypadek, jeśli nie dbasz odpowiednio o urządzenie. W kilku prostych krokach możesz się go pozbyć i sprawić, by pranie znów pachniało świeżością, a nie... brudną pralką.

Jak nie dopuścić do powstawania brzydkich zapachów?

Najłatwiej postawić na gotowe preparaty służące do czyszczenia pralek. Mają one najczęściej postać niewielkich butelek ze specjalnym płynem. Niektóre pojemniki wkłada się bezpośrednio do bębna, zawartość innych wlewa do podajnika na proszek bądź płyn do płukania. Każdy z nich należy stosować bez wkładania odzieży do bębna. Należy włączyć opcję prania przy pustym wnętrzu. 

Można także posiłkować się domowymi metodami na pozbycie się przykrych zapachów z pralki. Można spróbować wlać szklankę octu do pojemnika na proszek i włączyć pranie (także bez odzieży) lub ocet zastąpić wodorotlenkiem sodu. 

Jak nie dopuścić do powstawania brzydkich zapachów?

Przyczyną powstawania brzydkich zapachów w pralce są najczęściej brud i nagromadzenie wilgoci, która to w efekcie sprzyja nawet rozwojowi... pleśni! Jak nie dopuścić do powstawania przykrych zapachów?

Przede wszystkim, należy pamiętać, by po każdym praniu, wyjąć całą zawartość z bębna pralki. Mokre pranie nie może znajdować się za długo wewnątrz urządzenia. Po zakończonym praniu warto zostawić uchylone drzwi od bębna i wysunięty podajnik do proszku do prania, by wewnętrzne elementy mogły wyschnąć. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra. Większość producentów zaleca, by robić to nawet raz w miesiącu.

Kolejny newralgiczny punkt to podajnik do płynu i proszku. Warto go wyjąć co jakiś czas i dokładnie opłukać z pozostałości po detergentach. I jeszcze jedno miejsce, o którym regularnie zapominamy. Mianowicie - gumowa obręcz wokół drzwi pralki. Należy ją także czyścić, zwłaszcza - wewnątrz. Tutaj bardzo często gromadzi się mnóstwo pozostałości po praniu, które mogą być "sprawcą" powstawania brzydkich zapachów w pralce.

Warto także zwrócić uwagę na programy prania, które często stosujemy. Pranie w niskich temperaturach jest energooszczędne i delikatniejsze dla tkanin, jednak nie zawsze wystarcza do eliminacji bakterii i grzybów, które mogą osadzać się we wnętrzu pralki. Dlatego zaleca się regularne przeprowadzanie tzw. „głębokiego czyszczenia”, czyli włączenie programu prania na najwyższą temperaturę (zwykle 90 stopni Celsjusza), najlepiej z dodatkiem środka czyszczącego lub octu. Taki zabieg pomaga w dezynfekcji wnętrza pralki i skuteczniej usuwa osady oraz biofilm, które są źródłem nieprzyjemnych zapachów. Nie można także zapominać o regularnej konserwacji pralki zgodnie z instrukcjami producenta oraz przeglądach technicznych, które mogą zapobiec większym problemom eksploatacyjnym.

QUIZ. Potrafisz się zachować przy stole i w towarzystwie? Te zasady savoir-vivre'u znają tylko wybrani. Pokaż, że jesteś jednym z nich

Pytanie 1 z 10
Kto powinien pierwszy wyciągnąć rękę przy powitaniu?