Jak usunąć drzazgę? [SPRAWDZONE RADY]

2024-05-31 0:23

Drzazga wciśnięta pod skórę potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nieumiejętnie usunięty odłamek drewna, metalu, czy innego tworzywa może doprowadzić do groźnego zakażenia. Dowiedz się jak skutecznie usunąć drzazgę i oczyścić ranę, by jej obecność pod skórą nie skończyła się zastrzałem.

Jak usunąć drzazgę? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Drzazga, to mały odłamek drewna, metalu, plastiku lub innego tworzywa, który wbił się pod skórę. Ten niepozorny kawałek tworzywa może jednak wyrządzić wiele bólu, a nieprawidłowo wyciągnięty nawet przerodzić się w zastrzał. Z wyciągnięciem drzazgi nie ma co zwlekać, ale przed wyjęciem odłamka ze skóry należy pamiętać o paru ważnych wskazówkach. 

Najczęściej drzazgi wbijają się w miękką skórę palców stóp i dłoni, a czasami nawet pod paznokcie. Początkowo ból jest niewielki, a wbity pod skórę odłamek bagatelizowany. Jednak z czasem ból staje się intensywny, a wokół rany pojawia się nieprzyjemna opuchlizna i zaczerwienienie, co znacznie utrudnia funkcjonowanie. 

Zlekceważenie drzazgi może skończyć się groźnym ropniem, który pojawia się w miejscu zakażenia, a w przeciągu kilku godzin może ogarnąć również głębsze tkanki skóry. Zastrzał może doprowadzić do gorączki, a ból towarzyszący zakażeniu bakteryjnemu jest często nie do zniesienia. Takie zaniedbanie prowadzi nawet do wizyty na pogotowiu.

Jak usunąć drzazgę?

W pierwszej kolejności osoba, która będzie usuwać drzazgę, powinna porządnie umyć ręce. Następnie, jeśli drzazga wystaje spod skóry i widać ją gołym okiem, można z łatwością usunąć ją pęsetą szybkim, zdecydowanym ruchem. Pozostałe po drzazdze miejsce najlepiej odkazić wodą utlenioną i przykleić plaster.

Jeśli drzazga wbiła się głębiej pod skórę, należy odkazić ostrą igłę, a miejsce gdzie wbił się odłamek znieczulić lodem. Przy pomocy igły delikatnie przerwać skórę i odsłonić odłamek, a następnie wyciągnąć drzazgę pęsetką. 

Strach przed igłą uniemożliwia wykonanie tego małego zabiegu? Usuń drzazgę bez potrzeby używania igły. Aby usunąć odłamek, ukrój kawałek cebuli i przyłóż do drzazgi. Następnie owiń opatrunek z cebuli bandażem i pozostaw na całą noc. W ciągu tych kilku godzin drzazga powinna sama wysunąć się spod skóry.

Warto również pamiętać o profilaktyce, aby zminimalizować ryzyko wbicia drzazgi. Jeśli masz do czynienia z drewnem, metalem czy plastikowymi odłamkami, zawsze używaj odpowiednich rękawic ochronnych. Noszenie butów z grubszą podeszwą może zapobiec wbiciu się drzazg w stopy podczas pracy w ogrodzie lub spacerowania na bosaka po terenach z dużą ilością drzewa. Regularne dbanie o odpowiednią higienę narzędzi i otoczenia pracy również zmniejsza ryzyko kontaktu z ostrymi odłamkami. Jeśli jednak drzazga wbije się w skórę, natychmiastowe i właściwe jej usunięcie oraz dezynfekcja miejsca zapobiegają poważniejszym komplikacjom zdrowotnym.

QUIZ PRL - 20 pytań, z którymi młodzi sobie nie poradzą. Naprawdę łatwo nie jest!

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co to za przedmiot?
Odkurzacz