Jak usunąć kamień z czajnika - SPRAWDZONE PORADY

2024-05-28 18:21

Kamień w czajniku jest szkodliwy nie tylko dla urządzenia, lecz także dla zdrowia domowników. Odkamienianie czajnika powinno zatem na stałe wpisać się w nasze zwyczaje. Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika - SPRAWDZONE PORADY

i

Autor: Getty Images

Przyczyną osadzania się kamienia jest twarda woda. Na to nie mamy wpływu, chyba że zainwestujemy w specjalne filtry. Mniej kosztownym rozwiązaniem może być dzbanek filtrujący. Jeśli jednak średnio raz na dwa tygodnie uda nam się usunąć kamień z czajnika, skutecznie przedłużymy żywotność urządzenia.

Jak usunąć kamień z czajnika – domowe sposoby

Najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Domowe środki pomogą nam zwalczyć kamień w czajniku, szczególnie wtedy, gdy nie osadziło się go bardzo dużo. Pamiętajmy, że po zastosowaniu każdego ze sposobów odkamieniania czajnik trzeba porządnie wypłukać i przynajmniej trzy razy zagotować w nim wodę.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to naturalny odkamieniacz. Wsypujemy do czajnika opakowanie proszku, zalewamy go wodą (ok. połowa objętości czajnika) i gotujemy. Dopiero po kilku godzinach wylewamy zawartość, płuczemy i co najmniej 3 razy gotujemy w czajniku czystą wodę.

Odkamienianie czajnika octem

Kamień w czajniku łatwo da się usunąć za pomocą octu. Do urządzenia wlewamy szklankę octu i trochę wody (ok. pół szklanki). Gotujemy i odstawiamy na 1-2 godziny. Odkamienianie czajnika kończymy dokładnym płuczeniem urządzenia i 3-krotnym zagotowaniem wody.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Aby odkamienić czajnik sodą oczyszczoną, należy wsypać do niego 2 łyżki sody, zalać wodą i zagotować. Po tej operacji czajnik dokładnie myjemy i oczywiście min. 3 razy gotujemy czystą wodę.

Odkamienianie czajnika cytryną

Przekrojoną cytryną przecieramy ścianki czajnika lub na ok. godzinę wlewamy do niego szklankę soku z cytryny. Płuczemy i oczywiście gotujemy samą wodę.

Profesjonalne preparaty do odkamieniania

Oprócz domowych sposobów warto także rozważyć użycie specjalistycznych preparatów do odkamieniania. Środki te są dostępne w formie płynów, tabletek czy proszków i mają skład chemiczny skoncentrowany na skutecznym rozpuszczaniu kamienia. Ich stosowanie jest zazwyczaj proste: wystarczy dodać odpowiednią ilość preparatu do wody w czajniku, zagotować i pozostawić na zalecany czas, a następnie dokładnie wypłukać urządzenie. Większość profesjonalnych preparatów jest bezpieczna dla różnego rodzaju materiałów, z których wykonane są czajniki, takich jak stal nierdzewna czy plastik. Regularne korzystanie z takich środków nie tylko ułatwia usuwanie uporczywych osadów, ale także działa profilaktycznie, zapobiegając szybkiemu osadzaniu się kamienia.

Quiz. To grzyby jadalne czy trujące? Sprawdź, czy uda ci się rozpoznać wszystkie z nich

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz