Użytkownicy antyperspirantów z pewnością wiedzą, że usunięcie plam, które pozostawił dezodorant (szczególnie ten w sztyfcie) czasem graniczy z cudem. Dotyczy to przede wszystkim jasnych ubrań, na których zostają brzydkie przebarwienia. Dlatego plamy po antyperspirancie trzeba usunąć jak najszybciej. Antyperspirant miesza się bowiem z potem, który dodatkowo utrudnia pozbycie się zabrudzenia.
Odplamiacze, wybielacze
Jak już zostało wspomniane, im szybciej zaczniemy usuwanie plam po antyperspirancie, tym większa szansa na skuteczność działania. A zatem im starsza plama, tym trudniejsze zadanie przed nami. Gdy nie pomoże zwykłe namoczenie (np. z dodatkiem szarego mydła), spróbujmy zastosować odplamiacz lub wybielacz.
Zanim jednak sięgniemy po odplamiacz, sprawdźmy, czy nie wyrządzi on większej szkody niż pożytku. W tym celu testujemy go na niewidocznym fragmencie ubrania i badamy, czy nie powoduje uszkodzeń. Jeśli test zakończy się pozytywnie, polewamy zabrudzenie środkiem i po kilkunastu minutach pierzemy – najpierw ręcznie, a potem w pralce.
W przypadku wybielacza rozcieńczamy go z wodą i namaczamy plamy. Najlepiej jest przy tym obserwować, czy nic złego się nie dzieje. Dalej postępujemy, jak w przypadku odplamiacza.
Gdy odplamiacz nie zadziała
Aby usunąć plamy po antyperspirancie na białych ubraniach, można sięgnąć po rozcieńczoną wodę utlenioną. Pożądany efekt powinna przynieść też mieszanka soli, sody oczyszczonej i wody, którą przygotowujemy tak, miała konsystencję pasty.
Możemy też uprać zaplamione ubranie w letniej wodzie z amoniakiem i mydłem (na litr wody 1 łyżeczka amoniaku). Pamiętajmy przy tym, że z amoniakiem należy postępować ostrożnie w przypadku delikatnych tkanin (jedwab, wełna).
Plamy po antyperspirancie możemy też próbować usuwać za pomocą płynu do mycia naczyń (ale tylko w przypadku tkanin kolorowych).
Pierwszym krokiem do uniknięcia plam po antyperspirancie jest jego umiejętne użytkowanie. Dlatego zanim założymy bluzkę lub koszulę (szczególnie tę ulubioną), zaczekajmy do momentu, kiedy skóra po użyciu preparatu będzie całkiem sucha.
Innym sposobem na skuteczne usunięcie plam po antyperspirancie jest zastosowanie naturalnych kwasów, takich jak ocet biały lub sok z cytryny. Wystarczy nanieść niewielką ilość octu lub soku na zabrudzenie i pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać wodą i wyprać ubranie jak zwykle. Ocet biały ma właściwości rozpuszczające, które mogą pomóc w rozbijaniu cząsteczek antyperspirantu zmieszanych z potem. Z kolei kwas cytrynowy działa wybielająco i może pomóc w redukcji przebarwień na białych tkaninach. Warto jednak najpierw przetestować tę metodę na niewidocznym fragmencie ubrania, aby upewnić się, że nie uszkodzi ono delikatnej tkaniny.