Jak usunąć plamy z marchwi?

2024-06-02 2:51

Plamy z marchwi to zmora wielu mam. Niestety nie da się ich uniknąć, bo większość obiadków dziecięcych w słoiczkach i soczków jest na bazie marchewki. Jeśli dodamy do tego, że podczas nauki samodzielnego jedzenia, dziecko rozrzuca jedzenie wszędzie wokół, kwestia plam na ubraniu pozostaje oczywista.

Jak usunąć plamy z marchwi?

i

Autor: Getty Images

Sposobem na uniknięcie plam z marchwi na wszystkich ubraniach, na pewno jest przeznaczenie kilku ciuszków "domowych" do karmienia. Małe dzieci jedzą jednak przy różnych okazjach np. w trakcie wizyty u babci, u znajomych czy w restauracji i nie da się za każdym organizować przebierania. Sprawa wydaje się być zatem przesądzona. Także popularne śliniaki nie rozwiązują do końca problemu - nie okrywają przecież ubrania dziecka w całości. Stosowanie silnych środków chemicznych na ubranka dla dzieci jest ryzykownym przedsięwzięciem. Może znacząco podrażnić skórę dziecka, ale też zniszczyć delikatniejsze materiały. Na szczęście istnieją domowe i mało inwazyjne sposoby na pozbycie się tego typu zabrudzeń.

Jak poradzić sobie z plamami z marchwii?

  • Nie czekaj aż plama zaschnie. Natychmiast po ubrudzeniu, zapierz ją i namocz. Woda nie może być zbyt ciepła, ale też nie lodowata.
  • Sprawdzonym, ale nie polecanym we wszystkich przypadkach, sposobem na pozbycie się plam jest upranie ich w bardzo wysokiej temperaturze (90 stopni), a nawet wygotowanie. Uwaga! Może to spowodować skurczenie się ubrań. Dlatego metoda ta polecana jest raczej przy odplamianiu śliniaczków czy pieluch tetrowych.
  • znaną i sprawdzoną metodą na pozbycie się plam z większości soków i owoców jest wymoczenie ich w kwaśnym mleku, a potem dokładne ich upranie w mocno ciepłej wodzie.
  • W przypadku plam na jasnych ubrankach, można spróbować je wybielić (rozjaśnić). Potrzebny będzie do tego roztwór kwasku cytrynowego (w proporcji z wodą 2:1) lub sok ze świeżej cytryny (zadziała łagodniej). Trzeba tylko pamiętać, by nakładać taki "wybielacz" dokładnie w miejscu zabrudzenia.
  • Jeśli plama jest stosunkowo świeża, zapewne dobrze rozprawi się z nią zwykłe pranie w proszku dla dzieci. Te współczesne środki, mimo że delikatne, doskonale radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Przed praniem zasadniczym, dobrze jest miejsce zabrudzenia przetrzeć dodatkowo szarym mydłem. 
  • Jeśli plama jest wyjątkowo uciążliwa i wdarła się dosyć głeboko w strukturę tkaniny, można spróbować namoczyć ją w roztworze sody oczyszczonej - kilkanaście łyżeczek dodać na niewielką miskę ciepłej wody. Ubranka należy potem dokładnie wypłukać.

Warto również rozważyć zastosowanie enzymatycznych odplamiaczy, które są bezpieczne dla tkanin i skutecznie rozkładają białkowe i tłuszczowe składniki plam. Na rynku dostępne są preparaty dostosowane do delikatnych tkanin dziecięcych, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Przed użyciem takiego produktu, dobrze jest przestudiować etykietę w celu upewnienia się, że można go bezpiecznie stosować na tkaninie, z której wykonane są ubranka. Po zastosowaniu enzymatycznego odplamiacza, ubranie należy wyprać zgodnie z zaleceniami producenta, co pozwoli na skuteczne usunięcie resztek produktu i ewentualnych pozostałości po plamie z marchwi.

QUIZ PRL - 20 pytań, z którymi młodzi sobie nie poradzą. Naprawdę łatwo nie jest!

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co to za przedmiot?
Odkurzacz