Jak usunąć rdzę? Jak wyczyścić plamy z rdzy? Sprawdzone sposoby

2024-05-29 23:22

Rdza powstaje na skutek utleniania się żelaza w wodzie i wilgotnej atmosferze. Łatwo ją zidentyfikować, gdyż tworzy na metalowych przedmiotach niejednorodną rudą warstwę. Czasami możemy też spotkać plamy z rdzy na umywalce, glazurze czy ubraniach. Jak sobie z nimi poradzić? Oto proste sposoby na usuwanie rdzy. Jak łatwo usunąć rdzę?

Jak usunąć rdzę? Jak wyczyścić plamy z rdzy? Sprawdzone sposoby

i

Autor: Getty Images

Usuwanie rdzy z metalowych przedmiotów

Rdza najczęściej atakuje metalowe przedmioty przechowywane w garażu czy piwnicy - takie, po które nie sięgaliśmy od dłuższego czasu. Wilgotność panująca w tego typu pomieszczeniach, szczególnie w piwnicy, sprzyja bowiem powstawaniu rdzy.

Jeśli więc zauważymy rdzę na metalowych elementach, warto zadbać o jej staranne usunięcie. Istnieje kilka prostych domowych sposobów, aby pozbyć się rdzy na dłuższy czas.

  • Ocet, czyli 10% kwas octowy, to idealny sposób na usunięcie rdzy. Wystarczy moczyć w nim metalowe przedmioty przez odpowiedni czas (w zależności od warstwy rdzy). Należy jednak uważać, bo wraz z rdzą może zniknąć warstwa metalu.

  • O antykorozyjnych właściwościach Coca-Coli z pewnoście wszyscy słyszczeli. Być może wiele osób myśli, że to mit, ale to działa! Coca-Cola oddziaływuje na rdzę podobnie jak kwas. W Coca-Coli moczymy metalowe przedmity. Uwaga! Coca-Cola czasami jednak może powodować zmianę odcienia oczyszczonego z rdzy metalowego przedmiotu - bywa, że metal ciemnieje.

  • Dostępne na rynku preparaty do usuwania rdzy (mleczka, proszki, odrdzewiacze), a także przygotowane w domu preparaty czyszczące są również bardzo skuteczne. Taka domowa mieszanka z łatwością wyczyści rdzę, powstałą np. na metalowej ramie starego roweru. Do przygotowania domowego preparatu przyda się najtańszy proszek do szorowania garnków, woda z octem, gąbka lub mała szczotka. Proszek mieszamy z wodą w takich proporcjach, by uzyskać dość gęstą konsystencję. Taką mieszankę nakładamy na ściereczkę i przecieramy powierzchnię metalową pokrytą rdzą. Na koniec spłukujemy oczyszczane elementy wodą i wycieramy do sucha. Efekt murowany!

Usuwanie plam z rdzy z tkanin

Do usunięcia rdzawych plam z tkanin przyda się sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, a także proszek do pieczenia lub soda. Aby poprawić efekt, można użyć bardzo drobnej soli. Oto łatwe, szybkie i sprawdzone sposoby na usuwanie plam z rdzy:

  • Zmoczoną wodą plamę z rdzy posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego i pozostawić na godzinę. Po tym czasie tkaninę należy wypłukać w letniej wodzie, a na koniec przeprać w delikatnym proszku.

  • Innym sposobem wykorzystującym kwas cytrynowy jest przeprasowanie żelazkiem plamy skropionej sokiem cytrynowym lub namoczenie tkaniny w gorącym soku. Po takich zabiegach trzeba materiał dobrze wypłukać. Uwaga! Ostrożnie z delikatnymi tkaninami. 

  • Z rdzą doskonale poradzi sobie proszek do pieczenia lub soda. Plamę z rdzy należy natrzeć masą sodową przygotowaną na bazie wody, odczekać kilka minut, a następnie wyprać tkaninę.

Plamy z rdzy w łazience

Bywa, że metalowy przedmiot pozostawiony na wannie, umywalce czy półeczce obłożonej płytkami ceramicznymi, zostawia po sobie rdzawą pamiątkę. Aby usunąć tego typu plamy z rdzy wystarczy użyć gotowych preparatów dostępnych w sklepach – mleczka, proszki, płyny doskonale sobie z tym poradzą. A jeśli mamy czas i ochotę, możemy również skorzystać z własnoręcznie przygotowanej mieszanki, o której pisaliśmy wyżej.

Zabezpieczanie metalowych przedmiotów przed korozją

Po skutecznym usunięciu rdzy, równie ważne jest zabezpieczenie metalowych przedmiotów przed ponownym pojawieniem się korozji. W tym celu warto zastosować specjalistyczne powłoki antykorozyjne dostępne w postaci farb, lakierów lub olejów. Najpopularniejsze są farby podkładowe zawierające inhibitory korozji, które tworzą barierę ochronną na powierzchni metalu. Inną metodą jest zanurzenie przedmiotów w olejach rdzoodpornych, które tworzą warstwę ochronną odporną na działanie wilgoci. Czyścienie i konserwacja narzędzi czy innych metalowych przedmiotów za pomocą oleju maszynowego również skutecznie zapobiega rdzeniu. Jeśli przedmioty są przechowywane w miejscach o wysokiej wilgotności, warto zadbać również o odpowiednią wentylację lub użyć pochłaniaczy wilgoci, takich jak silica gel, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się rdzy. Regularne kontrole i konserwacja metalowych przedmiotów oraz ich prawidłowe przechowywanie stanowią klucz do ich długiej żywotności i minimalizacji problemów z korozją.

Quiz z wiedzy ogólnej dla erudytów. Wynik powyżej 10/15 będzie prawdziwym triumfem!

Pytanie 1 z 15
W którym województwie leży Zakopane?