Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu?

2024-05-30 12:18

Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu?

Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu?

i

Autor: Getty Images

Co zawiera popiół, dlaczego jest cenny?

Zazwyczaj do palenia w kominku wykorzystujemu drewno z drzew liściastych. Niewiele osób wie, że po jego spaleniu uzyskujemy popiół, który może stanowić wartościowy i ekologiczny nawóz dla  roślin w naszym ogrodzie. Popiół z drzew liściastych zawiera 6-10% potasu (K2O), 2-4% fosforu (P2O5), 30-35% wapnia (CaO) i sporo mikroelementów. Zastosowany jako nawóz działa powoli i w przeciwieństwie do innych nawozów mineralnych, ma w miarę zrównoważony skład (nie zawiera tylko azotu).

Jak można wykorzystywać popiół?

Można go rozsypywać bezpośrednio na zagony lub dodawać do kompostu. Jeżeli rozsypujemy go bezpośrednio pod rośliny, to w niewielkich ilościach, gdyż podany jednorazowo w dużej dawce nie zostanie należycie przyswojony przez rośliny, a jego pozostałości mogą przekształcić się w sole, które dla roślin będą niedostępne. Dodatkowo spowodujemy więc niekorzystny dla roślin wzrost zasolenia gleby. Ostrożnością musimy wykazać się szczególnie przy nawożeniu roślin iglastych i kwasolubnych (tu stosujemy popiół w nieco mniejszych dawkach), gdyż ze względu na sporą zawartość wapnia, popiół powoduje niekorzystną dla nich alkalizację (odkwaszenie) podłoża.

Taki nawóz najlepiej sprawdzi się w ogrodzie warzywnym, gdzie będzie miał dodatkową – rewelacyjną zaletę – odstraszanie ślimaków! A kiedy nadejdzie zima i ogród pokryje się śniegiem, możemy popiół wysypywać na kompostownik, gdzie będzie niezwykle wartościowym dodatkiem nawozowym w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Oprócz zastosowania w ogrodzie, popiół drzewny może także być używany do poprawy bezpieczeństwa w zimowych warunkach. Rozsypanie popiołu na śliskich powierzchniach, takich jak chodniki czy podjazdy, zwiększa ich przyczepność, co zmniejsza ryzyko poślizgnięć i upadków. Własnoręcznie przygotowana mieszanka popiołu i piasku jest ekologiczną alternatywą dla soli drogowej, która może być szkodliwa dla roślin, zwierząt oraz infrastruktury. Dzięki swojej alkalicznej naturze, popiół również przyspiesza topnienie lodu. Ważne jest jednak, aby pochodził on z czystego drewna, niezawierającego farb, lakierów czy innych zanieczyszczeń chemicznych, które mogłyby być również szkodliwe dla środowiska.

QUIZ PRL - 20 pytań, z którymi młodzi sobie nie poradzą. Naprawdę łatwo nie jest!

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co to za przedmiot?
Odkurzacz