Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

2024-05-28 12:39

Wysoki rachunek za prąd znowu Cię zaskoczył? W dobie podwyżek i wysokich opłat warto przemyśleć swoje codzienne postępowanie. Zmiana przyzwyczajeń może przecież pomóc obniżyć koszty energii zużywanej co miesiąc i zmniejszyć wysokość opłat. Mówimy, jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

i

Autor: Getty Images

Świetlówki zamiast tradycyjnych żarówek

Od 2009 roku trwa proces wycofywania żarówek tradycyjnych i zastępowania ich energooszczędnymi. Świetlówka pozwala znacznie zmniejszyć zużycie prądu, a wyższy koszt jej zakupu zwróci się w ciągu kilku miesięcy. Świetlówki mają również dłuższą żywotność.

Funkcja stand-by

Tryb czuwania w telewizorze, odtwarzaczu DVD czy wieży umożliwia uruchamianie tych urządzeń, ale pozostawianie sprzętu w tym trybie sprawia, że urządzenie nie jest całkiem wyłączone. Rezygnując z tej funkcji obniżymy koszty energii nawet o 50%. Warto zastosować listwę przełącznikową, gdyż dzięki niej będziemy mogli wyłączyć jednocześnie kilka urządzeń.

Domowe zwyczaje pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd

Warto ustalić z domownikami wspólną porę spożywania posiłków, dzięki czemu unikniemy odgrzewania jedzenia dla każdego o innej godzinie. Zużycie prądu zmniejszymy również piorąc raz w tygodniu większą ilość ubrań, a tym samym rezygnując z prania każdego wieczoru po trochu (wybierajmy przy tym program dostosowany do rodzaju prania). Nie należy też zostawiać w gniazdku ładowarki po naładowaniu telefonu czy komputera, bo – mimo że sprzęt nie jest już do nich podłączony – będą w dalszym ciągu pobierać prąd.

Sprzęt energooszczędny dobrym sposobem na mniejsze rachunki za prąd

Kupując lodówkę, pralkę czy zmywarkę, warto zdecydować się na modele klasy A, A+ lub A++.Jako sprzęt chłodniczy najlepiej posłuży chłodziarkozamrażarka (szczególnie że za tego typu urządzenie zapłacimy mniej niż za dwa oddzielne). W niej przydadzą się funkcje, takie jak:

  • „no frost” (automatyczne usuwanie szronu – oszczędność do 20% energii i wydłużenie żywotności urządzenia),
  • „wakacje” (zmniejszenie zużycia energii podczas dłuższej nieobecności),
  • „kontrola otwartych drzwi”.

Wybierając pralkę, zastanówmy się, jakie ilości ubrań będziemy prać (czyli nad potrzebną ładownością). Zadbajmy, by była wyposażona w:

  • automatykę wagową,
  • krótkie programy (do prania lekko zabrudzonych tkanin),
  • opóźniony start (do włączania pralki w godzinach tańszej taryfy).

ZOBACZ >> 

Rośnie liczba użytkowników zmywarek, a to dlatego, że oszczędzają one wodę, energię, a także czas. Przydatne funkcje to:

  • zmywanie połowy wsadu,
  • dostosowywanie ilości wody oraz jej temperatury do stopnia zabrudzenia naczyń,
  • skracanie czasu suszenia.

Wśród kuchenek mianem najbardziej energooszczędnej może poszczycić się płyta indukcyjna, która ok. 90% energii oddaje do naczynia, skracając czas przygotowania posiłku. Co ważne, ciepło na płycie powstaje tylko w miejscu, w którym jest potrzebne, czyli na dnie garnka.Pasjonaci domowych wypieków powinni zadbać, by piekarnik miał kilka szyb w drzwiach (trzy lub cztery), bo to pozwoli utrzymać optymalną temperaturę. Urządzenia z funkcją mikrofali umożliwią szybsze przygotowanie potraw.Przy wyborze telewizora należy pamiętać, że dużo zależy od rozmiaru ekranu i od tego, jaką technologię wykorzystano przy jego produkcji. Najwięcej korzyści przyniosą nam telewizory LED (plazmowe i LCD zużywają więcej prądu).Reasumując – przestrzegając kilku zasad, możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i uniknąć zbędnych wydatków.

Warto również zwrócić uwagę na inteligentne systemy zarządzania energią, które mogą znacznie przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd w domu. Systemy takie, jak inteligentne termostaty, smart wtyczki czy oświetlenie zarządzane przez aplikacje mobilne, pozwalają na efektywniejsze sterowanie zużyciem energii. Na przykład, inteligentny termostat automatycznie dostosuje temperaturę w domu do obecności domowników, co pozwoli na oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń. Smart wtyczki mogą automatycznie wyłączać urządzenia, które nie są używane, eliminując zużycie energii w trybie stand-by. Dodatkowo, innowacyjne technologie, takie jak fotowoltaika, pozwalają na produkcję własnej, odnawialnej energii elektrycznej, co nie tylko redukuje rachunki, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko. Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań do codziennego zarządzania energią z pewnością przyniesie wymierne korzyści finansowe oraz przyczyni się do bardziej ekologicznego trybu życia.

Quiz 100 pytań z wiedzy ogólnej. 82/100 oznacza, że masz umysł doskonały!
Pytanie 1 z 100
1. Na początek coś prostego. Który ocean jest największy?