Jak zrobić klej z mąki albo kasztanów?

2024-06-02 3:23

Najprostszy i najtańszy klej do papieru możemy zrobić sami w kilka minut. Wystarczy trochą mąki, najlepiej ziemniaczanej, wody i soli. W sezonie jesiennym możesz wypróbować też zrobić klej ... ze zmielonych kasztanów.

Jak zrobić klej z mąki albo kasztanów?

i

Autor: Getty Images

To przepisy znane “od zawsze”, dziś trochę zapomniane. Do przygotowania kleju potrzebna jest mąka ziemniaczana i woda, a także dodatek substancji zapobiegającej pleśnieniu – soli kuchennej albo formaliny. Przygotowujemy wrzątek, a tymczasem skrobię ziemniaczaną mieszamy z niewielką ilością zimnego płynu.

Masę trzeba starannie wymieszać, tak, by nie było w niej żadnych bryłek. Trzeba pamiętać, by nie dodawać mąki bezpośrednio do wrzącej wody. Wtedy na pewno powstaną grudki, które później utrudnią równomierne rozprowadzenie kleju. Gotowa masa powinna być lepka, ciągliwa i przypominać konsystencją kisiel. Klej nadaje się do przyklejania plakatów, podklejania okładek książek i przygotowywania wszelkich prac z papieru. Może być też wykorzystany do przygotowywania papier-mâché, uniwersalnego tworzywa nadającego się do kształtowania masek, ozdób czy niewielkich rzeźb. 

Jeśli skończyła się mąka ziemniaczana...

Jako surowca do wytwarzania kleju można też użyć mąki pszennej; receptura jest podobna, jak w poprzednim przypadku, ale klej pszenny nadaje się do użytku tylko przez krótki czas, zaraz po przygotowaniu. Gdy wystygnie, jego lepkość się zmniejsza.

Kleje z mąki nie są trwałe, więc najlepiej przygotować tylko tyle, ile potrzeba do pracy w danym dniu. Za mycie naczyń użytych przy pracy lepiej jednak zabrać się od razu - później będzie trudno...

Klej ze zmielonych kasztanów

Dobry klej uzyskać można również z kasztanów, choć wymaga więcej pracy. Obrane z łupin kasztany trzeba zemleć, a następnie wymieszać z wodą. Przygotowaną w ten sposób masę przechowywać trzeba w szczelnie zakręconym słoiku. 

Podczas przygotowywania kleju z mąki ziemniaczanej można również dodać odrobinę octu, co dodatkowo zwiększa jego trwałość i zapobiega rozwojowi pleśni. Alternatywnie, do przedłużenia żywotności kleju może służyć również dodatek glinu, na przykład w postaci ałunu potasowego, który nie tylko działa jako konserwant, ale również poprawia właściwości klejące. W przypadku kleju z kasztanów warto zaznaczyć, że najlepsze efekty osiąga się, używając świeżych kasztanów, co zapewnia odpowiednią konsystencję i lepkość. Przed przystąpieniem do pracy, masa z kasztanów powinna być dokładnie przetarta przez sito, aby usunąć ewentualne resztki łupin, które mogą utrudniać równomierne rozprowadzanie kleju. Warto zwrócić uwagę, że kleje wykonane domowymi metodami mają ograniczoną trwałość i najczęściej najlepiej sprawdzają się w aplikacjach, które nie wymagają długotrwałego przechowywania lub narażenia na surowe warunki atmosferyczne.

QUIZ. Niecodzienne polskie słowa. Słyszałeś je kiedykolwiek i wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 10
Kim jest basałyk?