Jak zrobić lampion? Ciekawe pomysły na wykonanie lampionu

2024-06-01 0:09

Lampion to dobry pomysł na nietypowe oświetlenie wnętrza i wprowadzenie do niego tajemniczego klimatu. Skoro złota polska jesień, przeszła w w fazę mroczną i chłodną, ocieplmy nieco atmosferę konstruując swój własny lampiony. Poczujemy się znowu jak dzieci, a trochę światła magii i kolorów na pewno dobrze nam zrobi.

Jak zrobić lampion? Ciekawe pomysły na wykonanie lampionu

i

Autor: Getty Images

Lampion to forma latarni zamknięta konstrukcja z wyciętymi w niej otworami lub prześwitującą powierzchnią, przez którą wydostaje się światło. Zrobić możemy lampiony stojące, do noszenia lub najbardziej efektowne lampiony latające.

Lampiony stojące

Zwykle robi się je z dziećmi umilając im długie jesienne wieczory. Najprościej jest zrobić taki lampion ze słoika. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu oklejamy słoik kolorowymi skrawkami bibuły. Do środka wstawiamy małą świeczkę i w pokrywce przed dokręceniem wycinamy dziurki, żeby do środka mogło dostawać się powietrze. Lampion jest mały, ale dobrze wykonany wygląda uroczo.

Dobry pomysł na wykonanie lampionu to wykorzystanie sztywnej, okrągłej podstawki, na przykład po serku topionym i owinięcie jej rulonem kolorowego (ale nie zbyt grubego i prześwitującego) papieru. Papier można pokolorować malując na nim na przykład jesienne liście, a jeśli tęsknimy za wiosną to kwiaty i motyle, lub wyciąć w nim ciekawe kształty - gwiazdki lub trójkąty. W środku konstrukcji umieszczamy świeczkę, która daje lampionowi światło. Popularne, zwłaszcza w czasie Halloween, są lampiony z wydrążonej dyni. Należy odciąć górną część warzywa i wydłubać łyżką cały miąższ, a potem z boku powycinać otwory. Zwykle formuje się je tak, by przypominały uśmiechniętą twarz.

Lampiony do noszenia

To właściwie wariacja papierowo-kartonowego lampionu stojącego. Z tym, że tu już otwory po bokach są niezbędne, gdyż górę lampionu zakrywamy i przymocowujemy do niej sznurki, za które lampion będziemy nosić. W trosce o bezpieczeństwo łatwopalnej konstrukcji świeczkę można zastąpić małą latarką.

Lampiony latające

Niezwykle efektowne gdy startują gromadnie, w niektórych miejscach świata wypierają nawet pokazy fajerwerków na nowy rok. Często puszczanie lampionów wiąże się z rytuałem wypowiadania życzeń. Wykonując latający lampion pamiętajmy, ze całość musi się wznieść w powietrze, powinna być więc odpowiednia duża i lekka. Za szkielet posłużyć może drucik miedziany i patyczki do szaszłyków a za klosz świetnie posłuży papierowa torba na zakupy. Podstawa musi być na tyle stabilna, by uniosła świecę. Ta spalając się wytwarzają ciepło, które powoduje, że lampion wzniesie się w górę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Lampiony latające, choć spektakularne, wymagają szczególnej ostrożności pod względem bezpieczeństwa. Ich konstrukcja powinna być wykonana z materiałów ognioodpornych, aby zminimalizować ryzyko pożaru podczas unoszenia się w powietrze. Ponadto, dobrze jest upewnić się, że znajdujemy się w bezpiecznej odległości od drzew, budynków i innych palnych obiektów. W wielu krajach i regionach istnieją przepisy regulujące puszczanie lampionów latających, często wymagające uzyskania specjalnych pozwoleń. Ze względu na wpływ na środowisko, usuwalność materiałów zastosowanych w lampionach jest niezwykle ważna. Papier użyty do ich produkcji powinien być biodegradowalny, a elementy konstrukcji łatwe do pozbierania po wylądowaniu lampionu. Przemyślane i odpowiedzialne podejście do puszczania lampionów latających może sprawić, że ten efektowny zwyczaj będzie bezpieczny dla wszystkich uczestników i otoczenia.
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?
Pytanie 1 z 15
Bielinka, popularny w PRL, wybielacz do tkanin, służył młodzieży do:
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?