Kolory na górskich szlakach mają duże znaczenie. Wielu turystów o tym jednak zapomina

2024-08-06 7:10

Czy kolory górskich szlaków mają znaczenie? Oczywiście, że tak! Odpowiednie oznakowanie szlaków ma duży wpływ zarówno na odpowiednie dotarcie do celu, jak i bezpieczeństwo turystów. Każdy kolor pełni inną funkcję, której nadrzędnym celem jest przekazanie informacji o trasie. Co oznaczają poszczególne kolory, zamieszczane na górskich szlakach? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Szlak turystyczny

i

Autor: Pixabay

Co oznaczają kolory na górskich szlakach? Turyści muszą o tym pamiętać

Szlaki turystyczne w górach są określane różnymi kolorami. Warto jednak pamiętać, że żadna barwa nie ma przełożenia na poziom trudności danej trasy. Szlaki turystyczne w rejonach górskich są oznaczane kolorem czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym. Każdy z nich pełni inną funkcję, której głównym założeniem jest dbanie o bezpieczeństwo turystów. Co oznaczają poszczególne kolory na górskich szlakach? Już tłumaczymy.

Szlaki czerwone to docelowo najważniejsze szlaki w danym regionie. Można je spotkać m.in. na Głównym Szlaku Beskidzkim, jak i Głównym Szlaku Sudeckim. Na szlakach oznaczonych czerwonym kolorem można spodziewać się dużej liczby osób, a także atrakcyjnych krajobrazów.

Szlaki oznaczone kolorem niebieskim oznaczają drugie pod względem "ważności" szlaki w danym regionie. Niebieskie szlaki często łączą ważne punkty turystyczne, takie jak doliny czy schroniska dla turystów, a zarazem nie prowadzą w większości przypadków przez grzbiety górskie.

Zielonym kolorem oznacza się natomiast trasy widokowe, które w większości przypadków prowadzą do charakterystycznych punktów. Szlaki żółte z kolei oznaczają krótkie szlaki łącznikowe. Czarne szlaki natomiast prowadzą do tras dojściowych lub skrótowych. Na szlakach oznaczonych taką barwą można dojść do charakterystycznych punktów, niepowiązanych bezpośrednio z głównymi szlakami.

Jak oznaczane są górskie szlaki?

Szlaki górskie oznaczane są na drzewach, kamieniach lub specjalnych słupkach za pomocą prostokątnego znaku. Składa się on z dwóch białych pasów po bokach oraz kolorowego na środku, którego zadaniem jest określenie danego szlaku. Ponadto, na tabliczkach informacyjnych w naszym kraju umieszczany jest także czas dotarcia do danego punktu. Czas wyliczany jest dla przeciętnych turystów i nie wlicza się do niego przerw na robienie zdjęć czy podziwiania krajobrazu.

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie