Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny?

2024-06-01 14:15

Urządza dzikie harce na strychu nie dając spać, niszczy ocieplenie dachu i zostawia odchody, których zapach trudno usunąć. Wygląda tak milutko, a jest prawdziwym utrapieniem dla właścicieli domów. Każdy więc chce się pozbyć kuny, ale nie jest to proste, bo jest inteligentna i przebiegła. Jak wypłoszyć ze swojego domu dziką lokatorkę - kunę domową?

Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny?

i

Autor: Getty Images

Istnieje wiele sposobów na wykurzenie kuny z domu. Niestety, musimy cię zmartwić. Żaden nie gwarantuje, że kuna na stałe się wyniesie albo nie wprowadzi się nowy uciążliwy gość. A pozbycie się tego zwierzęcia, gdy ma młode, graniczy wręcz z cudem. W rezultacie wkrótce masz całą kunią rodzinkę, która potrafi mocno narozrabiać. To, że hałasuje, to jeszcze drobiazg. Gorzej, że trzeba będzie wymienić ocieplenie dachu. Kun trzeba się więc pozbyć jak najprędzej - zanim założą rodzinę.

Domowe sposoby kontra sprawdzone pomysły

Raczej nie wierz w skuteczność tzw. domowych sposobów. Odchody tygrysa, przyniesione z ZOO, sierść psa ułożona na strychu, rozlewanie olejków eterycznych, których zapach jest ponoć wyjątkowo niemiły dla kun, z reguły zawodzą. Zwierzęta te nie boją się woni innych drapieżników ani nie czują dużego dyskomfortu, gdy otoczą je roślinne aromaty.  Mało skuteczne są też odstraszacze zapachowe, które można kupić w sklepach lub przez Internet. Nie działa na nie także trutka na szczury (kuny ją omijają z daleka), po którą sięgają niektóre zdesperowane osoby. Co zatem może pomóc wyrzucić kunę z domu?

  • Odstraszacze elektroniczne - to urządzenia emitujące ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich częstotliwość się zmienia, żeby zwierzęta się do nich nie przyzwyczaiły.

  • Pułapki żywołowne – najlepiej sprawdzają się te dwuwejściowe (przelotowe). Kuna jest inteligentna, więc nie wejdzie do pułapki, jeśli nie widzi drugiego wyjścia.  Oczywiście do środka musisz włożyć dobrze przymocowaną przynętę, np. kawałek kurczaka, jajo prosto z kurnika. Uwaga, nie dotykaj przynęty i  samej klatki gołymi rękami, bo będą pachnieć człowiekiem. Pułapkę można  ustawić na strychu albo na zewnątrz budynku, gdzieś pod płotem, pod krzakiem, istnieje jednak wtedy ryzyko, że złapie się w nią kot sąsiada. Schwytaną kunę wywieź daleko od domu.

  • Uszczelnienie domu - zdaniem osób, które usiłowały pozbyć się kun, to najlepszy sposób. Ale uszczelnienie musi być idealne, inaczej znów będziesz miał uciążliwych dzikich lokatorów.   

W przypadku poważnych problemów z kunami, warto także rozważyć zatrudnienie profesjonalistów zajmujących się deratyzacją i dezynsekcją. Fachowcy posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę, by skutecznie ocenić sytuację oraz zastosować najlepsze metody odstraszania i eliminacji kun. Mogą oni również pomóc w uszczelnieniu domu, identyfikując i zabezpieczając wszelkie możliwe wejścia, którymi te sprytne zwierzęta mogłyby się przedostać do środka. Profesjonalne firmy często oferują także usługi monitorowania, aby upewnić się, że problem nie powróci, co bywa szczególnie przydatne w przypadku uporczywie powracających intruzów. Koszt takich usług może być wyższy niż domowe metody, ale zysk z zapewnienia sobie spokoju i ochrony mienia często wart jest inwestycji.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: