Masa solna - co robić? Kreatywne zabawy z dzieckiem

2024-06-02 1:29

Masa solna jest bardzo plastyczna – dzięki niej możemy wykonać setki przedmiotów, które udekorują nasze mieszkanie. Dlatego zachęcamy do przygotowania masy solnej i twórczej zabawy z jej wykorzystaniem. Najlepiej, jeśli zaprosimy do niej dziecko, które będzie miało frajdę i okazję do ćwiczenia paluszków.

Masa solna - co robić? Kreatywne zabawy z dzieckiem

i

Autor: Getty Images

Masa solna służy do wykonywania różnych ozdób, np. ramek na zdjęcia, figurek, dekoracji i ozdób choinkowych. Podobna jest do plasteliny lub gliny – jest bardzo plastyczna i te właściwości łatwo wykorzystać, tworząc niepowtarzalne przedmioty, które mogą posłużyć do dekoracji domu. Warto zachęcić do lepienia z masy solnej dziecko – będzie to znakomita okazja do kreatywnej zabawy i ćwiczenia sprawności małych paluszków. Lepić można figurki, bajkowe postacie, ozdoby choinkowe, dziwne stworki, biżuterię etc.

Przygotowanie masy solnej – krok po kroku

Do przygotowania masy solnej potrzebne będą:

  • 4 szklanki mąki,

  • 1 szklanka soli,

  • 2 szklanki wody,

  • olej i ewentualnie barwniki (kurkuma, kakao, cynamon lub farba plakatowa).

Przygotowanie masy jest proste. Należy w misce wymieszać mąkę i sól. Następnie dodajemy stopniowo wodę i olej, i wyrabiamy rękami ciasto. Po kilku minutach masa solna będzie gotowa – powinna mieć konsystencję ciasta na makaron. By ją pokolorować, do gotowego ciasta trzeba dodać odrobinę barwnika. Ciasto można też podzielić na części i zrobić masę w różnych kolorach. Tylko od waszej wyobraźni zależy, co ulepicie z solnego ciasta. Wykorzystajcie przybory kuchenne, np. foremki do ciast, i „upieczecie” solne serduszka, choinki albo gwiazdki. Bardziej udane figurki czy ozdoby można utrwalić – trzeba je wypiekać w piekarniku przez około godzinę w temperaturze 140 stopni Celsjusza. Wiadomo, że każda twórcza praca daje mnóstwo satysfakcji, nawet wtedy gdy efekt nie jest nadzwyczajny, cieszymy się, że dzieło jest niepowtarzalne i zostało wykonane przez nas samych. Podobną frajdę z własnej twórczości mają dzieci – dlatego warto je zachęcić do lepienia z masy solnej – będzie to znakomita okazja to kreatywnej zabawy i ćwiczenia sprawności manualnej.

Aby jeszcze bardziej wzbogacić kreatywne doświadczenie z masą solną, warto rozważyć różnorodne techniki i narzędzia do zdobienia i wykańczania powstałych dzieł. Na przykład, przed wypiekaniem, można użyć wykałaczek, nożyc kuchennych lub specjalnych narzędzi rzeźbiarskich do wycinania detali i dekoracyjnych wzorów na powierzchni masy. Po wyschnięciu i wypieczeniu, figurki można malować farbami akrylowymi lub lakierami, które dodadzą koloru i połysku, a także zabezpieczą powierzchnię przed wilgocią. Innym pomysłem jest użycie brokatu do dekoracji mokrej jeszcze masy, co doda odrobinę blasku gotowym ozdobom. Szukając inspiracji warto zwrócić uwagę na sezonowe i świąteczne motywy, takie jak ozdoby wielkanocne czy bożonarodzeniowe, które mogą stać się wyjątkowymi, ręcznie wykonanymi prezentami dla bliskich. Taki projekt to nie tylko sposób na rozwijanie umiejętności manualnych i wyobraźni, ale także okazja do spędzenia czasu z rodziną w kreatywny i angażujący sposób.

Quiz z wiedzy, którą powinien znać każdy Polak

Pytanie 1 z 9
Kiedy miał miejsce Chrzest Polski?