Naturalne sposoby na komary - domowe rozwiązania

2024-06-01 19:02

Każdego lata rozpoczynamy zażartą walkę z komarami. Uciążliwi krwiopijcy uprzykrzają każdą wieczorną imprezę i wypoczynek nad wodą. Jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się jak skutecznie zwalczać komary domowymi, naturalnymi sposobami.

Naturalne sposoby na komary - domowe rozwiązania

i

Autor: Getty Images

Sezon na komary rozpoczął się na dobre. Upalne dni i nadchodzące po nich chłodne wieczory, to idealne środowisko dla komarów. Jeśli dołożymy do tego miło spędzony wieczór nad jeziorem, to możemy mieć pewność, że zostaniemy zjedzeni przez te owady. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z uporczywymi komarami. Dowiedz się, jak zwalczać komary domowymi sposobami.

Najlepszym wabikiem na komara jest kwas mlekowy zawarty w pocie. Owady lgną do spoconego, gorącego ciała, dlatego najlepiej utrzymywać higienę i brać częste prysznice w okresie największych upałów. Bezpieczeństwo we własnych czterech ścianach zapewnią też siatki w oknach i drzwiach, a także rozwieszone moskitiery. Jednak najlepiej sprawdzają się stare domowe sposoby, często stosowane przez nasze babcie.

Olejki zapachowe

Istnieją naturalne zapachy, których nie cierpią komary. Aplikowanie takich zapachów na skórę lub rozpylanie ich w pomieszczeniach powinno skutecznie odstraszyć komary.

- olejek migdałowy

- olejek lawendowy

- olejek cynamonowy

- olejek cytrynowy

- olejek waniliowy

- olejek eukaliptusowy

- olejek sosnowy

- olejek pomarańczowy

- olejek anyżowy i herbaciany

- waleriana

Rośliny

Niektóre rośliny wydzielają soki, olejki i zapachy, które również drażnią komary. Wystarczy wyhodować roślinkę w domu lub w ogrodzie, aby na dobre pozbyć się komarów.

- kocimiętka

- pelargonia

- bodziszek cuchnący

- mirt

- bazylia

- pomidory - a właściwie liście pomidora

- mięta

Innym zapachem, którego nie lubią komary jest woń cebuli, a także terpentyna (bezbarwna ciecz używana jako rozpuszczalnik farb). Stosowanie suplementów z witaminą B również powinno osłabić zainteresowanie komarów. Innym sposobem jest nasączanie gąbki octem i układanie jej przy oknie w strategicznych miejscach w mieszkaniu - ocet działa jak straszak na komary.

Doskonale sprawdzającym się naturalnym środkiem odstraszającym komary jest także kawa. Spalanie kawowych fusów może nie tylko chronić przed komarami, ale również maskować nieprzyjemne zapachy. Po wyschnięciu fusy należy umieścić na niepalnym podłożu, a następnie podpalić. Palące się fusy wydzielają dym, którego komary nie tolerują. Ten sposób cieszy się dużą popularnością na świeżym powietrzu, w ogrodach czy na tarasach podczas ciepłych wieczorów. Dodatkowo, istnieje możliwość stosowania specjalnych olejków kawowych do ciała, które skutecznie odstraszają te uporczywe owady.

Przysłowia z nazwami miesięcy. 12 pytań, w każdym brakuje jednego wyrazu

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy. Styczeń mrozi, ... skwarem grozi. Jakiego miesiąca brakuje?