Ćma bukszpanowa to prawdziwa zmora ogrodników!
Nic bardziej nie denerwuje ogrodników, jak ćma bukszpanowa, która atakuje nasze rośliny.
Choć w Polsce pojawiła się dopiero niecałe 10 lat temu, jest prawdziwym przekleństwem. Przede wszystkim dlatego, że ciężko jest się tych szkodników pozbyć. Dlatego tak ważna jest szybkość działania. Jeśli owady nie są w porę zwalczane, nawet w ciągu zaledwie tygodni ogałacają bukszpan z liści. W efekcie krzewy są oszpecone i często po prostu zamierają.
By zabezpieczyć się przed ćmą bukszpanową, trzeba przede regularnie przeglądać krzewy. Jedną z pierwszych oznak, że ćma żeruje na bukszpanie są nagryzione młode liście, przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic.
Sposoby na ćmę bukszpanową. Składniki znajdziesz w swojej kuchni!
Aby uniknąć zniszczenia bukszpanu przez agresywne owady, warto sięgnąć po naturalny produkt na ćmę bukszpanową, który znajdziemy w każdej kuchni. O czym mowa? Tajemniczym, ale jakże skutecznym sposobem jest... mąka! Najzwyklejsza, najtańsza mąka, którą wykorzystujemy do wielu potraw. Wystarczy obsypać nią bukszpan, a kiedy owadom zacznie brakować powietrza, spadną na ziemię. Szkodniki należy zakopać głęboko pod ziemią lub spalić, a "zabieg" powtarzać od kwietnia do października.
Ale to nie koniec! Zamiennikiem mąki może być proszek do pieczenia, który zadziała na ćmy jak trutka. Pamiętajmy jednak, by stosując ten patent, regularnie sprawdzać odczyn gleby. Proszek bowiem zmienia go na zasadowy, a to może wpływać negatywnie na rośliny kwasolubne.