15 sierpnia dniem wolnym od pracy
Klasycznie, jak co roku, 15 sierpnia jest dniem, w którym nie idziemy do pracy. Jednym ze świąt jest katolickie święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dla katolików jest to święto nakazane, podczas którego tłumnie gromadzą się w kościołach w czasie mszy i modlitw. Drugim ze świąt jest Święto Wojska Polskiego, upamiętniające Bitwę Warszawską z 1920 roku. Na jego obchody składają się defilady wojskowe, prezentacje sprzętu oraz rodzinne pikniki, w tym edukacyjne rozrywki dla najmłodszych.
W tym roku dzień świąt wypada w czwartek, a więc zaraz przed weekendem. Wielu Polaków z tej okazji postanowiło dobrać sobie piątek jako dzień urlopowy, by skorzystać z długiego, czterodniowego weekendu. Nie jest to nic dziwnego, wiele osób robi tak, by skorzystać z wolnego czasu, naładować przysłowiowe baterie i odpocząć. Jest to szczególnie istotne, gdyż w tym tygodniu pogoda w praktycznie całej Polsce będzie słoneczna, a temperatura wysoka. Sprawia to, że długi sierpniowy weekend może sprzyjać wypoczynkowi.
Czy 16 sierpnia trzeba brać urlop?
Są jednak regulacje prawne, które umożliwiają pracownikowi wzięcie dnia wolnego bez konieczności składania wniosków urlopowych. Wszystko zależy od pracodawcy i jego potrzeb względem pracującej osoby. Kodeks pracy konkretnie objaśnia, w których przypadkach pracownik może otrzymać dodatkowy dzień wolny. Przede wszystkim pracodawca może przyznać dodatkowy dzień uznając, że będzie to korzystne dla pracownika. Biorąc pod uwagę jego dobro, może stwierdzić, że nadprogramowy odpoczynek będzie odpowiedni, by zoptymalizować jego pracę. Ale to nie jedyny powód.
Pracodawca może ponadto ustalić dzień wolny w ramach odpracowania go w innym terminie. Z tej korzystnej opcji wydaje się korzystać więcej pracodawców i zgadzać się na nią więcej pracowników. Pozwala to jednocześnie zachować ciągłość pracy i dobre relacje z między szefem a pracownikiem. Trzeba jednak pamiętać, że dzień wolny 16 sierpnia może dotyczyć każdego w Polsce, co za tym idzie należy sprawdzać komunikaty urzędów, do których chcemy się udać. O służby czy sklepy spożywcze nie powinniśmy się martwić, natomiast urzędy miejskie mogą zostać zamknięte, ze względu na umożliwienie odpoczynku swoim pracownikom.