Sprzątanie ekologiczne. Jak posprzątać mieszkanie naturalnymi sposobami? [PORADNIK]

2024-06-03 0:42

Oferta środków przydatnych przy sprzątaniu domu wciąż powiększa się o nowe produkty. Jednak mając w domu cytryny, ocet i sodę oczyszczoną, możemy równie skutecznie walczyć z uporczywym brudem. Jak można ekologicznie i naturalnymi sposobami zadbać o czystość i porządek w mieszkaniu?

Sprzątanie ekologiczne. Jak posprzątać mieszkanie naturalnymi sposobami? [PORADNIK]

i

Autor: Getty Images

Choć etykiety środków do czyszczenia i sprzątania w domu informują o braku bądź małej szkodliwości na ludzi i otoczenie, nigdy wpływ chemicznie wytwarzanych produktów nie jest obojętny na nasze zdrowie i środowisko. Warto jednak wiedzieć, że w domowej kuchni znajdziemy wiele produktów, które równie skutecznie i bardzo ekologicznie pomogą nam posprzątać w domu.

Każda gospodyni domowa ma w domu sodę oczyszczoną czy cytrynę, z której można wycisnąć sok. Są to doskonałe środki do usuwania uporczywych plam i odświeżania łazienki.

Soda oczyszczona: jakie zastosowanie przy sprzątaniu?

Za pomocą sody oczyszczonej oraz wody doprowadzimy do porządku bardzo brudne powierzchnie. Wystarczy nasypać na czyszczoną powierzchnię nieco specyfiku i szorować zwilżoną ściereczką bądź gąbką.

Soda to niezawodny środek czyszczący także w kuchni. Idealnie czyści kuchenki, lodówki, przebarwienia nad zlewozmywakami, na pojemnikach kuchennych czy też na deskach do krojenia. Jeśli okaże się, że plamy są bardzo uporczywe, można zmieszać sodę z wodą w proporcjach, które pozwolą uzyskać konsystencję papki. Wystarczy nałożyć ją na brudne miejsce, odczekać kilkanaście minut i zmyć wszystko ostrym zmywakiem.

Sok z cytryny i ocet do czyszczenia zabrudzeń

Do plam tłuszczu bądź pleśni doskonale nada się sok z cytryny bądź ocet. Wystarczy polać nimi plamę. Zawarte w płynach kwasy sprawią, że wyszorowana twardą szczotką powierzchnia po kilku minutach będzie lśniła czystością. Ocet świetnie nada się także do dezynfekcji wnętrza lodówki. Wystarczy roztwór z wodą 2:1 i przetarcie wszystkich miejsc, które mają kontakt z żywnością.

Okna i lustra idealnie będą błyszczeć, kiedy do ich umycia także wykorzystamy ocet zmieszany z wodą w proporcjach 2 łyżki octu na 4 litry wody. Taki roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i nanosimy na szyby. Następnie wycieramy dokładnie okna zwykłą gazetą. Podobny efekt uzyskamy, zastępując ocet sokiem z cytryny.

Jak zrobić ekologiczny wybielacz?

Domowym sposobem można także zrobić ekologiczny wybielacz. Czego do tego potrzebujemy? Wystarczy do dwóch szklanek wody dodać 3 duże łyżki mydła w płynie oraz około 30 kropel olejku z drzewa herbacianego. Taka mikstura świetnie zastąpi chemiczne, żrące środki. Brzydkie zapachy z dywanu można łatwo zneutralizować zarówno soda oczyszczoną jak i mąka kukurydzianą. Wystarczy dość obficie posypać dywan i po około pół godzinie odkurzyć proszek. Mąka kukurydziana do także doskonały pochłaniacz różnego rodzaju cieczy. Przydaje się w przypadku kiedy wylejemy coś na kanapę czy też dywan. Wystarczy wtedy posypać plamę mąką, która wciągnie rozlaną ciecz i potem wszystko odkurzyć.

Innym naturalnym środkiem, który warto wziąć pod uwagę przy sprzątaniu, jest olejek eteryczny. Olejki, takie jak lawendowy, eukaliptusowy czy cytrynowy, nie tylko dodadzą świeżego zapachu, ale również posiadają właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Olejek herbaciany jest szczególnie skuteczny w walce z pleśnią i grzybami. Wystarczy dodać kilka kropel do wody używanej do mycia podłóg lub do roztworu octu i wody do spryskiwania powierzchni. Dodatkowo, olejki eteryczne mogą być wykorzystywane do odświeżania powietrza w pomieszczeniach. Wystarczy kilka kropel olejku nałożonych na bawełnianą kulkę, umieszczoną w strategicznych miejscach, aby cieszyć się długotrwałym, przyjemnym zapachem bez użycia chemicznych odświeżaczy powietrza.

QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?

Pytanie 1 z 15
Bielinka, popularny w PRL, wybielacz do tkanin, służył młodzieży do:
QUIZ PRL. Patenty rodem z Polski Ludowej. Do czego używano tych przedmiotów?