Kwitną w Tatrach i zachwycają turystów. Taka okazja zdarza się raz w roku

2024-07-31 8:00

Tatrzański krajobraz wielu turystom kojarzy się z kwitnącymi na przełomie marca i kwietnia krokusami, które możemy zobaczyć m.in. na Polanie Chochołowskiej. Kolorowe widoki na Podhalu możemy zobaczyć również w lecie. Mowa o wierzbówce kiprzycy, roślinie z gatunku wiesiołkowatych, której różowe kolory zachwycają gości przebywających w górach. Taka okazja zdarza się raz w roku.

Wierzbówka kiprzyca

i

Autor: Getty Images

Rajski krajobraz w Tatrach. Taka okazja zdarza się raz w roku

Tatrzański krajobraz kojarzy się turystom dwojako – z pokrytymi śniegiem szczytami, albo z barwnymi krokusami, które na przełomie marca i kwietnia zdobią m.in. Polanę Chochołowską. Kolorowe widoki w Tatrach to jednak nie tylko krokusy. Ostatnimi czasy wypoczywających w górach gości zachwyca inna roślina. Mowa o wierzbówce kiprzycy. To roślina z gatunku wiesiołkowatych, występująca nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej czy Azji. W Polsce to roślina pospolita, rosnąca nie tylko w górach. Wierzbówka kiprzyca od niedawna znów upiększa tatrzańskie krajobrazy. Różowe kwiaty  zdobią już m.in. Halę Kondratową. Warto się spieszyć, jeśli chcemy zobaczyć ten widok, gdyż będzie to możliwe jedynie przez około dwa tygodnie.

Czas, kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca to jest można powiedzieć symbol końca lata. Ten okres zaczął się trochę wcześniej niż zazwyczaj, bo zwykle roślina ta kwitnie w połowie lub na koniec sierpnia właśnie na Hali Gąsienicowej, która jest w tym przypadku miejscem ikonicznym. Możemy to porównać do Polany Chochołowskiej, gdzie na wiosnę kwitną krokusy. W tym roku przyroda trochę szybciej przechodzi wszystkie procesy – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Gdzie rośnie wierzbówka kiprzyca w Tatrach? Kwitnącą na różowo roślinę możemy zobaczyć nie tylko na Hali Kondratowej, ale również na Hali Gąsienicowej, Polanie Waksmundzkiej czy Przysłopie Miętusim.

Wierzbówka kiprzyca. Co to za roślina?

Wierzbówka kiprzyca to roślina o wysokości od ok. 50 do 150 cm. Jej kwiaty są różowe lub różowoczerwone, z lekkim fioletowym odcieniem. Wierzbówki rosną głównie na skrajach lasów, żwirowiskach, łąkach czy nieużytkach. Co ciekawe, w dawnych czasach właśnie z wierzbówki kiprzycy w Anglii i Rosji gotowano napar w rodzaju herbaty, a młode pędy i liście spożywano nawet na surowo, traktując je jak warzywo. Młode pędy wykorzystywało również zamieszkujące niegdyś Amerykę Północną plemię Czarnych Stóp. Z puchu kwiatowego wierzbówki kiprzycy wykonywano również knoty do świec.

Właśnie ze względu na piękne, różowe kwiaty wierzbówkę uprawia się również jako roślinę ozdobną. Co istotne, nie sprawia ona żadnych trudności w pielęgnacji, ale ze względu na ekspansywny rozrost wymaga m.in. usuwania przekwitniętych kwiatostanów.