Wilgoć w domu – jak do niej nie dopuścić
Podstawa walki z wilgocią w mieszkaniu to regularne wietrzenie, najlepiej kilka razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, by pomieszczenia były również dobrze ogrzewane. Jeśli dopuścimy do wyziębienia domu, doprowadzi to do szybkiego skraplania się pary, a tym samym zawilgocenia wnętrza. Koniecznie musimy też pilnować, by przewody wentylacyjne były utrzymane w czystości – jeśli będą sprawnie działały, wilgoć w domu będzie miała mniejsze szanse przetrwania.
Okna wykonane z PVC są szczelne i chronią przed hałasem z zewnątrz, równocześnie jednak hamują przedostawanie się świeżego powietrza do wnętrza. Jeśli mamy takie okna, musimy szczególnie często wietrzyć, żeby nie pojawiła się wilgoć w mieszkaniu. Okno powinno być bezwzględnie otwarte w czasie gotowania czy prania, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej jest też jak najczęściej zostawiać uchylone drzwi do łazienki, szczególnie wtedy, gdy na suszarce wiszą mokre ubrania lub któryś z domowników właśnie wziął kąpiel.
Wilgoć w domu nie jest łatwa do zwalczenia, jednak jeśli dobrze się postaramy, uda nam się ją pokonać. Przede wszystkim musimy:
1. pozbyć się przyczyny wilgoci; oznacza to: wymianę rur, wymianę lub naprawę sprzętu AGD, reperację dachu, usprawnienie systemu wentylacyjnego itp.
2. usunąć ślady powstałe wskutek zawilgocenia:
• w przypadku powierzchni otynkowanych – trzeba pozbyć się wierzchniej warstwy tynku, a następnie pokryć zaatakowaną powierzchnię środkiem grzybobójczym (tynk uzupełniamy wtedy, gdy preparat wyschnie),
• w przypadku powierzchni z drewna – oczyszczamy je (np. przy użyciu szczotki), suszymy i nakładamy środek grzybobójczy (na koniec możemy pokryć powierzchnię lakierem)
3. osuszyć miejsca zaatakowane wilgocią (przyda się tutaj osuszacz powietrza) i naprawa szkód
4. uszczelnić okna
5. pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania i dobrym ogrzewaniu
6. nie zaszkodzi zainwestować w pochłaniacz wilgoci
Dlaczego wilgoć w mieszkaniu jest groźna?
Wilgoć nie może być ignorowana. Wilgoć w domu, brak właściwej cyrkulacji powietrza oraz słabe docieplenie pomieszczeń może bowiem powodować pojawianie się pleśni i innych grzybów. Grzyby są groźne dla domowników, gdyż ich występowanie niesie za sobą schorzenia układu oddechowego, jak również problemy alergiczne.
Dodatkowy minus będący skutkiem występowania wilgoci to zapach – stęchlizna jest wyczuwalna w pomieszczeniach, w których króluje wilgoć. Pamiętajmy więc, że najważniejsza jest wentylacja i stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Jego brak może prowadzić do powstawania tlenku węgla – związku bardzo niebezpiecznego dla organizmu ludzkiego.
Warto również rozważyć inwestycję w nowoczesne technologie, które pomagają w walce z wilgocią. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja systemów mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji), które nie tylko zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, ale również kontrolują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Rekuperatory wymuszają obieg powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko tworzenia się wilgoci. Ponadto, zaawansowane sensory wilgotności i temperatury mogą automatycznie zarządzać pracą systemu, dostosowując go do aktualnych warunków. Kolejnym krokiem może być zastosowanie farb i powłok antygrzybicznych, które są specjalnie zaprojektowane, aby hamować rozwój pleśni i grzybów na ścianach oraz sufitach. Takie farby często zawierają substancje biobójcze, które skutecznie likwidują zarodniki pleśni, zapewniając długotrwałą ochronę powierzchni. Dzięki integracji tych technologii możemy znacząco zredukować ryzyko powstawania wilgoci i utrzymać zdrowy mikroklimat w naszym domu.