Polacy nie segregują odpadów. Za elektrośmieci są kary
Każdy z nas posiada w domu sprzęt elektryczny lub elektroniczny, którego czas dobiega końca. To często urządzenia, które zawierają wiele szkodliwych substancji. Należą do nich m.in. rtęć czy kadm. Jak wiadomo, ich rozkład jest bardzo trudny i szkodliwy dla środowiska, jeśli są nieodpowiednio składowane. Niestety, jak podaje Wirtualna Polska, 20 proc. Polaków nie segreguje odpadów, czym naraża się na wysokie kary, sięgające nawet 5 tysięcy złotych.
Takich kar można z łatwością uniknąć, co reguluje ustawa 2015 roku, która mówi też o karach, jakie można otrzymać za złą segregację. Ustawa wskazuje również, gdzie jaki rodzaj odpadów najlepiej oddać. Wiele sklepów w Polsce oferuje utylizację takich odpadów, jak żarówki, baterie. Na ich terenie znajdują się specjalne pojemniki, gdzie można te elektrośmieci zostawić.
Co zrobić z dużymi elektrośmieciami?
Elektrośmieci o dużych gabarytach również można oddać do wyznaczonych punktów zbiórek. Niemal w każdym dużym mieście i gminie znajdują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przyjmują m.in. pralki, lodówki, telewizory, ale też np. duże meble.
Część sklepów sprzedających sprzęty elektryczne i elektroniczne ma w swojej ofercie możliwość oddania starego sprzętu przy zakupie nowego. Sprzedawcy mają obowiązek go wtedy przyjąć. W miastach pojawia się również coraz więcej firm, które za darmo odbiorą z twojego domu elektrośmieci. Wystarczy zgłosić się do nich albo poprzez stronę internetową, albo zadzwonić i umówić dogodny termin odbioru elektrośmieci.
Można też znaleźć specjalne pojemniki, do których można wrzucić elektrośmieci o niedużych gabarytach.