Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu?

2024-06-02 23:02

Awokado, czyli smaczliwka, to drzewo występujące w tropikalnym klimacie. Daje owoce o miękkim miąższu, pełnym wartości odżywczych. Awokado można bez większych trudności wyhodować w warunkach domowych z pestki.

Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu?

i

Autor: Getty Images

Awokado jest tropikalną rośliną z rodziny wawrzynowatych. W naturze dorasta do 20 metrów wysokości. Jego liście są skórzaste o lancetowatym kształcie, osiągają nawet do 25 cm długości. Owoce smaczliwki, znane pod popularną nazwą awokado mają gruszkowaty lub jajowaty kształt. Tłusty zielony miąższ ukryty pod twardą skórką otacza dużą, gładką pestkę.

Uprawa awokado w domu

Awokado jest rośliną tropikalną, dlatego decydując się na jego uprawę w domu nie powinniśmy liczyć na duże plony. Smaczliwka zakwita dopiero po kilku latach od wsadzenia do ziemi, poza tym jej owoce dojrzewają bardzo długo. Nawet w naturalnych warunkach okres dojrzewania owocu trwa od sześciu do ośmiu miesięcy. Dlatego też awokado w domu hoduje się głównie dla jego walorów ozdobnych. Jeśli posiadamy oranżerię, w której jesteśmy w stanie zapewnić awokado warunki zbliżone do naturalnych (duża wilgotność powietrza, temperatura około 24 stopni przez cały rok), smaczliwka może zakwitnąć i zaowocować po kilku latach wzrostu.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Awokado można bez większych trudności wyhodować z pestki. Są na to dwa sposoby. Pierwszy, bardziej profesjonalny, polega na nakłuciu pestki awokado wykałaczkami i zanurzeniu jej w wodę. Po upływie kilku tygodni (trzeba uzbroić się w cierpliwość) pestka pęknie, a w środku pojawi się korzonek. Wtedy przesadzamy pestkę wprost do ziemi i czekamy na wzrost rośliny. Doniczka powinna być dość duża. Awokado szybko rośnie i niedługo po wsadzeniu do ziemi osiągnie wysokość 30 cm, a na szczycie pojawią się charakterystyczne liście. Drugi sposób polega na przesuszeniu pestki po zjedzonym awokado przez kilka dni, a następnie uderzeniu nią o twarde podłoże tak, aby pojawiło się pęknięcie (nie należy jednak uderzyć pestką zbyt mocno, aby nie rozpadła się na kawałki). Pestkę umieszczamy w ziemi i czekamy kilka tygodni na pojawienie się rośliny.

Wartości odżywcze awokado

Awokado ma wiele wartości odżywczych. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu awokado jest najbardziej kalorycznym owocem. Zawarte w nim nienasycone tłuszcze są jednak dużo zdrowsze od tych pochodzenia zwierzęcego. W kuchni jest głównym składnikiem guacamole, podstawą dla past, służy także jako zamiennik dla masła i margaryny. Jego mało wyrazisty smak można zaostrzyć solą, czosnkiem lub sokiem z cytryny.

Awokado jest również bogate w witaminy i minerały. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę K oraz witaminę C. Jest także źródłem potasu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca i układu krwionośnego. Awokado dostarcza również błonnika, który wspomaga trawienie i przyczynia się do uczucia sytości. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, awokado może wspierać układ odpornościowy i przyczyniać się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo, luteina i zeaksantyna zawarte w awokado pozytywnie wpływają na zdrowie oczu, chroniąc je przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Dzięki tym wszystkim zaletom, awokado jest cennym składnikiem diety, który może wspierać ogólne zdrowie i dobry stan organizmu.

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie