Kiedyś o tej roślinie mówili wszyscy, dziś ją lekceważą. Ale nadal jest niebezpieczna

2024-07-19 9:22

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która wymknęła się spod kontroli. Kiedyś media nieustannie przed nią ostrzegały, dziś nieco lekceważymy zagrożenie. A wciąż jest ono realne! Barszcz gwałtownie się rozprzestrzenia i wywołuje groźne oparzenia. Jak go rozpoznać? Co robić, gdy się poparzymy barszczem Sosnowskiego?

Tak wygląda barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Getty Images

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Obecna ekspansja groźnej rośliny to wynik nieudanego eksperymentu – w latach 50. XX w. barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski z nadzieją, że będzie dobrą paszą dla zwierząt.

Paszą okazał się kiepską, natomiast „uciekł” z hodowli i zaczął rozrastać się na dziko. Jego siedliskiem jest głównie południe Polski, zwłaszcza brzegi rzek i strumieni.Barszcz Sosnowskiego lubi wilgotne miejsca oraz pobocza dróg i nieużytki.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego wygląda jak przerośnięty koper, dochodzi do czterech metrów, łodygę grubą u dołu zabarwioną na czerwono-fioletowo, liście wielkie, kilkupalczaste, białe kwiaty zebrane w baldachimy. Pokrój w kształcie rozety.

Barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Getty Images

Na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego są włoski, które wytwarzają substancję wywołującą na ludzkiej skórze i błonach śluzowych pęcherze i oparzenia. Rany bardzo trudno się goją i pozostawiają długo widoczne blizny.

Barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Getty Images

Szkodliwe działanie tej substancji nasilają promieniowanie słoneczne, wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Z tego wniosek, że roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upalnego lata.

Co zrobić, jeśli poparzy nas barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest też podstępny, dlatego że oznaki oparzenia nie występują wszystkie od razu – dopiero wystawione na słońce pokazują swoją skalę.

Dlatego jeśli ktoś miał kontakt z tą rośliną, powinien jak najszybciej przemyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki oraz unikać słońca minimum przez dwie doby. Na barszcz Sosnowskiego powinni uważać wszyscy, ale szczególnie groźny jest dla dzieci i alergików.

Jak Polska walczy z barszczem Sosnowskiego?

Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się barszczu Sosnowskiego, w Polsce wdrożono liczne programy kontrolne i edukacyjne. Lokalne władze oraz instytucje zajmujące się ochroną środowiska prowadzą kampanie informacyjne oraz działania prewencyjne, takie jak usuwanie rośliny z terenów publicznych oraz nakładanie kar za jej celowe sadzenie.

W wielu regionach organizowane są również szkolenia dla rolników i mieszkańców, które mają na celu ich edukację na temat rozpoznawania rośliny oraz skutecznych metod jego zwalczania. Naukowcy badają także biologiczne metody kontrolowania populacji barszczu, takie jak wykorzystanie naturalnych wrogów rośliny, co daje nadzieję na skuteczniejsze zarządzanie tym problemem w przyszłości.